آب، حلقه گمشده زندگی در میناباد

آب میناباد,روستای میناباد,دهستان میناباد,نمین,روستاهای نمین,کم آبی میناباد,خشکسالی روستای میناباد,جواد جهانگیری,شورای روستای میناباد

نمایی از روستای میناباد در فصل بهار 🙂 سرسبز و دل نشین … اینجا میناباد

آب آشامیدنی که به عنوان یکی از مهمترین نیازهای زندگی روزمره محسوب می شود، زندگی اهالی دهستان میناباد را تحت شعاع خود قرار داده است.

رئیس شورای دهستان میناباد در گفتگو با خبرنگار شکوه فرهنگ اظهار داشت : مهم ترین مشکل زندگی در دهستان میناباد، آب روستا می باشد.

جواد جهانگیری افزود: از فروردین ماه تا مهرماه هر سال، بعد از گذشت سه روز فقط نیم ساعت امکان استفاده آب وجود دارد.

وی ادامه داد: آب لوله کشی میناباد از چشمه تامین می شود و فقط در زمستان ها به امید باران زندگی تداوم دارد و آب آن هم با گل و لای همراه بوده و کیفیت نامناسبی دارد.

این مسئول گفت: این کیفیت آب که منجر به  غیر قابل شرب بودن آن شده و در صورت استفاده اجباری از آب، منجر به مبتلا شدن اهالی به بیماری های مختلف می شود که سلامت آن ها را تهدید می کند.

جهانگیری بیان داشت: بیش از ۵۰ درصد خانه های دهستان که در مناطق مرتفع قرار گرفته اند از این آب اندک نیز به طور کلی محروم هستند.

وی خاطر نشان شد: دهستان مینایاد تقریباً ۴۱۰ خانوار و ۱۳۰۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است و این در حالی است که اهالی روستا روز به روز کوچ کرده و به نمین می روند.

وی گفت: خانه های میناباد به تمام امکانات بهداشتی و استحمام مجهزند  اما به خاطر نبود آب در حسرت استفاده از آن ها روزگار را سپری می کنند.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد خانه ها در دهستان میناباد که در اکثر موارد با استفاده از تسهیلات بانکی اقدام به نوسازی و مقاوم سازی خانه ها کرده اند افزود: اهالی دهستان به خاطر نبود آب خانه های خود را رها می کنند  و هم اکنون در نمین اجاره نشین شده اند.

جانگیری در ادامه سخنان خود اظهار داشت: در سال پیش شاهد بودیم که برخی افراد با تانکر اقدام به فروش آب کرده و در عرض سه ماه برای خود درآمد بیش از پنج میلیون تومانی کسب کردند.

رئیس شورای میناباد افزود: افراد معدودی که از وسیله حمل و نقل برخودارند از نمین برای خود آب اشامیدنی فراهم می کنند و بیشتر اهالی روستا فقط به آب قطره قطره چشمه چشم دوخته اند که شاید پس از گذشت ساعت ها برای خود آب تهیه کنند.

وی ادامه داد: در میناباد آماده ایم یک باب خانه با تمام وسایل رفاهی اما  با وضع کنونی آب آشامیدنی در اختیار مسئولان مربوطه آب و فاضلاب قرار دهیم تا از نزدیک زندگی بدون آب را مثل سایر اهالی روستا را تجربه کنند.

وی با بیان اینکه بخشدار عنبران در همه حال پیگیر مشکلات دهستان میناباد بوده، اقدام وی را قابل تقدیر عنوان کرد و در ادامه اظهار داشت: اهالی روستا از مسئولین شهرستانی و استانی و حتی نمایندگان این شهرستان انتظار پیگیری مشکل آب آشامیدنی را دارند.

 

میناباد یکی از دهستان های بخش عنبران می باشد. سرزمینی پایکوهی و سرد و خشک است و در ۳کیلومتری شمال خاور نمین واقع شده‌است. این روستا ازسمت شمال به جمهموری آذربایجان و از سمت جنوب به روستای خشه حیران منتهی و از سمت غرب به روستاهای میرزانق و جید و از طرف جنوب غربی به شهر نمین محدود می‌شود.

مطالب مرتبط

2 نظر

*

*

Top