ثابت شفیقی ، مشهور به شیخ ثابت دار فانی را وداع گفت !

ثابت شفیقی ، مشهور به شیخ ثابت دار فانی را وداع گفت !

     درگذشت شیخ ثابت شفیقی عنبران | میناباد.کام   شیخ ثابت شفیقی فرزند ارشد حضرت شیخ مطهر شفیقی نقشبندی عنبرانی نویسنده سفرنامه از عنبران تا بخاراست که در  سال  ۱۱۳۶    هـ.ش مطابق با ۱۲۹۸ هـ.ق در تالش شمالی واقع در جمهوری آذربایجان متولد شد و بعد از گذشت دوران کودکی در  مکتب پدر و اجداد خود تربیت اخلاقی، عرفانی و علمی را در پیش گرفت و از همان کودکی زمزمه او ذکر قرآن و دعا و نیایش بود.

         وی از حلقه درس استادان آن حوزه ، علوم متداول آن عصر یعنی صرف و نحو ، تفسیر ، حدیث ، علم اصول و فرائض و نیز ادبیات   فارسی چون گلستان سعدی ، دیوان حافظ و بهارستان جامی و … را به وفور آموخت. پس از رحلت پدر دانشمند او بار مسئولیت   هدایت اجتماعی و دینی مردم را بدوش کشید ، فراگیری علوم مختلف این عالم ربانی در ۴۰ سالگی دارای جایگاه خاص بود به طوری که بعد از پدر و برادر مجتهد خود راه در مسیر مجاهدت علمی، عرفانی و مذهبی گذاشت و در سال ۱۳۳۳ با رحلت امام جمعه عنبران  وارد صحنه شد.

 از ۵۰ سال پیش با برعهده گرفتن این مسئولیت خطیر به ارشاد مومنان و حل مشکلات و مسائل عمرانی، اقتصادی و فرهنگی مردم قدم گذاشت و در کنار شیخ ثابت شفیقی عنبران | میناباد.کامتحقیق و ممارست مذهبی و دینی در حل مشکلات مردم نیز همیشه پیش‌قدم بود.

نقطه روشن زندگی او اوج مبارزات با رژیم طاغوت بود که تاب تحمل خواری و ذلت این مردم را نداشت و در تمام   عرصه‌ها با وارستگی کامل به عشق مردم، خدمت را سرلوحه کارها قرار داد.

در خلوت‌ترین لحظات عمر خود سخنی که بوی تفرقه، نفاق و نفرت داشته باشد بر زبان جاری نکرد و همیشه        زمزمه می‌کرد « مذهب عاشق از همه مذاهب جداست.»

مجموعه‌ای از تلاش‌ها و کوشش‌های این عالم ربانی هم‌اکنون موجود است، که نشاندهنده پیگیری او در زمینه‌های اجرای پروژه‌های آب، درمانگاه، خانه بهداشت، راه روستایی، مدرسه‌سازی، مسجدسازی و ساخت بقاع متبرکه است.

شیخ ثابت شفیقی که خود را وقف پاسداری از ارزشهای انقلاب شکوهمند اسلامی و ایجاد وحدت و اخون میان مسلمانان منطقه نمودند و اکنون در شب هجدهمین روز از بهار سال ۹۱  در حالی که در دیار تالش بسر میبرد  دنیای فانی را بدرود گفت !

مراسم تشیع جنازه ایشان صبح مورخه ۱۹ فروردین سال ۹۱ در شهر مرزی عنبران برگزار میشود .

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

تارنمای حال و احوال دهستان میناباد درگذشت این مرد بزرگوار منطقه تالش نشین عنبران را به مردم این دیار تسلیت عرض می نماید .

مطالب مرتبط

5 نظر

 1. علیرضا ۱۸ فروردین ۱۳۹۱۱۸ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  سلام
  وب سایت فوق العاده ای راه اندازی کرده اید موفق باشید
  با افتخار لینکتان کردم

 2. تاج الدين اسرافيلي ۱۸ فروردین ۱۳۹۱۱۸ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  فقدان شخصیت بزرگ سیاسی ،مذهبی واجتماعی و عالم ربانی و مبارزی نستوه و خستگی ناپذیر و آخرین شجره طیبه طریقت نقشبندیه شادروان شیخ ثابت شفیقی را به مردم شهر مرزی عنبران وحومه و به بازماندگان وخانواده بزرگ حضرت شیخ نقشبندی و همه رهروان طریقت نقشبندیه تسلیت عرض نموده وبرای همه صبر وشکیبایی از درگاه یزدان پاک آرزومندم .

 3. نمینستان ۱۸ فروردین ۱۳۹۱۱۸ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  خداوند رحمتشان کناد.شخصیت عرفانی و شعرهای نابشان هیچوقت از ذهن ها فراموش نخواهد شد.به خانواده شریف شفیقی و اهالی عنبران تسلیت عرض میکنم.

 4. عرفان آهنگری ۱۸ فروردین ۱۳۹۱۱۸ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  مرغ باغ ملکوتـم نَیَم از عالَـم خـاک
  چنــد روزی قفسی ساختـه اند از بدنم
  من بخود نامدم اینجا که بخود باز روم
  آن که آورد مـرا بـــاز بَرَد در وطنــم
  روحش شاد باد

 5. عرفان آهنگری ۱۸ فروردین ۱۳۹۱۱۸ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  در گذشت عالم ربانی و دانشمند حضرت آیت الله شفیقی را به مردم عنبران و کل منطقه داغدار نمین و حومه تسلیت عرض می نمایم. روحش شاد باد

*

*

Top