بقعه “پیر جماعت” روستای کُلَش

بقعه “پیر جماعت” روستای کُلَش

بقعه پیر جماعت روستای گلش ( کلش ) | دهستان میناباد
بقعه ” پیر جماعت ” در روستای کُلش دهستان میناباد واقع در چهار کیلومتری شرقی شهر عنبران سفلی و پانزده کیلومتری شهرستان نمین واقع شده است . بنای مقبره در یک کیلومتری شمال روستای مذکور به طرف مرز ایران و آذربایجان توسط جاده پرپیچ و خم کوهستانی و صعب العبور قابل دسترسی ست. مقبره پیرجماعت دور از مجموعه سکونت گاهی در میان قبور اهالی قرار گرفته است .
امامزاده که پیرجماد نیز نامیده می شود از شاگردان شیخ صفی الدین اردبیلی بوده اسلت . سال ۱۳۰۴ هـ.ش برای حفظ مرقد پیر ، بارگاهی توسط اهالی محل ساخته می شود . آخرین تعمیرات انجام گرفته بر این ساختمان مربوط به سال ۱۳۶۴ هـ.ش می باشد .

بنا شامل یک گنبد خانه کوچک است که پلان و بشن گنبد خانه که پلان و گنبدخانه بصورت دایره و ساختار آن استوانه ای شکل می باشد .
قبل از داخل شدن به گنبدخانه از ورودی جهت قبله ، به اتاقی که در ابعاد تقریبی ۲/۵ در ۲/۵ متر وارد می شویم که به عنوان پیش فضا عمل می کند .

One comment

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>