بیداد بی آبی ، یک سال پس از درخواست مردم در برنامه کوچه باغ شبکه سه

چشمه  !!! بی آبی و آب مایه ی حیات !

چندسال قبل پروژه بزرگ آبرسانی به روستای میناباد کلید خورد ! پروژه ای با بودجه ی کلان برای برطرف کردن بزرگترین مشکل مهاجرت مردم از روستا به شهر نمین ! مردم روستا شاهد ورود ماشین آلات حفر چاه عمیق و فت و آمد های بسیار مسئولین مربوطه بودند .
بعد از آزمایشات فراوان محلی در کنار رود اصلی روستا که ابتدای رود نمین چای محسوب میشود بعنوان مکان اصلی چاه های عمیق و منبع آب روستا انتخاب شد ، در مدت کم محل مربوطه برای امینت بیشتر حصار کشی و دستگاه ها شروع به حفر چند چاه عمیق کردند !
انتظار میرفت که خط انتقال قدیمی آب که از چشمه های طبیعی دامنه کوها های شغال دره با به موفقیت رسیدن این طرح مسدود شود ، حفر چاه ها بعد از چند ماه به اتمام رسید و اهالی روستا در انتظار اولین قطره های منبع آب جدید روز ها را سپری میکردند !

نزدیک ترین چشمه به روستا ، فاصله دو کیلومتر

نزدیک ترین چشمه ی طبیعی به روستا ، فاصله دو کیلومتر

بر خلاف انتظارات و هزینه ی کلانی که شده بود هیچ وقت این منبع آب به خط انتقال آب شرب وصل نشد ! پروژه با شکست ۱۰۰% مواجه شد، هیچ مسئولی هم دلیل عدم موفقیت آمیز بودن این پروژه را به شکل درست و صحیح اعلام نکرد ! باز جای شکر باقی بود که هنوز خط انتقال آب قدیمی از چرخه خارج نشده بود ، اما همچنان مشکل روستاییان و بهانه ای برای خروج از ده وجود داشت ! کم آبی و آب گل آلود و باکتری زا !
طبق گفته ی یکی از اهالی روستا هم حدود همین تعداد خانوار ساکن فعلی در روستا به دلیل همین بی آبی به سمت شهر نمین کوچ کرده اند !
از چندسال پیش هم همین آب کم آشامیدنی همراه با املاح خاک و.. وارد خانه های مردم شده است ، تنها راه رفع نیاز آب آشامیدنی استفاده از آب چند چشمه ای که به فاصله ی زیاد از روستا قرار داشتن است ، بدون وسیله انتقال آب !! با مشقت فراوان فقط برای رفع ساده ترین نیاز مردم !
تابستان سال ۹۰ شاهد ورود اکیپ برنامه صبح گاهی شبکه سه سیما ، ” کوچه باغ ” به روستای سرسبز میناباد بودیم ! محتوای این برنامه گفتگو با اهالی و مسئولین روستاست . خوشبختانه مردم در گفتگو با برنامه به جد روی این مشکل که بی آبی در روستا را رفع کنید تاکید داشتند ، همچنین مجری برنامه هم وقتی شاهد طی کردن مسافت و صف های طولانی هم خواستار رسیدگی مسئولین به این موضوع خاص بود !

یک سال از این برنامه رسمی تلویزیون جمهوری اسلامی ایران گذشت . . .

اما همچنان چشم پوشی مسئولین از این مشکل بزرگ را شاهد هستیم !

لطفا ویدیوی کوتاهی از بیان همین مشکلات و طنز تلخ مجری برنامه کوچه باغ که در ستون سمت چپ قرار گرفته نگاهی داشته باشید ! لطفا …

*

*

Top