تصاویری از گورستان بابا حمزه میناباد ثبت شده در آثار ملی

گورستان بابا حمزه روستای میناباد مربوط به سده‌های میانی دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان نمین، بخش عنبران، روستای میناباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۵۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این گورستان در ابتدای روستای میناباد واقع شده که بدلیل واقع شدن مقبره بابا حمزه در بین آرامگاه های این مکان ، گورستان بابا حمزه نامی
ده می شود.


اشکال هندسی سنگ قبر ها نشانه ای از قدمت دیرینه ساکنان این روستاست .
البته به دلیل کم کاری و عدم همکاری بعضی از اهالی روستا در سال های اخیر شاهد حفاری سنگ ها و به غارت بردن اشیاء قیمتی این مکان توسط غارتگران و دزدان بوده ایم که هیچ یک از مسئولین و مردم علاوه بر عدم اعتراض نسبت به این موضوع هیچ عمل مثبتی را برای حفظ این اثر ملی انجام نمی دهند !!!

تصاویر از : هوشنگ آهنگری میناآباد

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. esmaeil ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ گفته:

  ممنون

 2. esmaeil ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ گفته:

  مطالب بسیار جالبی از این روستای زیبا برای دیدن مردم گذاشتی من هم تالش هستم و گلشنی هستم و ممنون میشم به وبلاگم نیز سر بزنی

 3. وريابوكاني ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ گفته:

  برای اولین بار که ازگورستان گذر کردم،آرزو کردم که کاش می توانستم یکبار دیگر به تبریز و درس ودانشگاه برگردم،آن وقت به دانشجویان مقطع ارشد رشته تاریخ می گفتم چه تاریخ گمگشته ای در زیر این خاک پر از مهربانی(گورستان میناباد)غریب مانده است.توصیه می کنم شما سراغ دانشجویان ارشد تاریخ بروید و بخواهید آن گوهر تاریخی رابشناسانند.

 4. وحيد ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ گفته:

  قبرستان میناباد نشانگر قدمت دیرینه ی این روستا درمنطقه است باید توجه داشت که ابعاد قبرستان با بافت فیزیکی و جمیعیتی روستا تناسب ندارد که خود این موضوع نشانگر وسیع بودن بافت فیزیکی و جمیعتی روستا در گذشته است.احتمالا این بافت بر اثر جنگ های مداوم و بلایای طبیعی در گذر زمان تحلیل رفته است و متعاقب ان این قبرستان وسیع به وجد آمده است.

  • هوشنگ ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ گفته:

   درسته ، اما متاسفانه حداقل تحقیق در این باره هم صورت نگرفته و فقط علاقه مندان به صورت شخصی پیگیر تاریخ شناسی این گورستان هستند .

 5. j-babaie-minaabad ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ گفته:

  باسلام وب عالی برای مینااباد ترتیب دادید ممنون که فرهنگ مارا زنده نگه میدارید  .راستی چرا یادی از اذان گویان دیروز مرحوم الیف جودی وفرمان رسولی یادی نکردید حتما گذری بران مرحومین داشته باشید .موفق باشید .بابایی دانشجوی کارشناسی ارشد زبانهای باستانی

  • هوشنگ آهنگری ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ گفته:

   ممنون از راهنماییتون
   سن من به اینکه بدونم قبلا چه بزرگانی داشتیم قد نمیده !
   از جهتی دیگه هنوز نتونستم یه منبع خوب زنده پیدا کنم !
   انشاا… بعد از امتحانات دانشگاه حتما افراد بزرگ رو دنبال می کنیم .

 6. نمینستان ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ گفته:

  سلام.تا حالا تحقیقی روشون شده که مال چه دوره هایین؟!!!!امیدواریم مراث فرهنگی نمین جوابشو بلد باشه؟!!!

  • هوشنگ آهنگری ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ گفته:

   @نمینستان اگه از نزدیک نظاره گر این اثر تاریخی با قدمت دیرینه که نماد تمدن منطقه هست رو ببینید حتما جواب میراث فرهنگی رو که وظیفه ی حفظ و نگهداری آثار یادگار اجدادمون رو داره خواهی دید !

 7. رهگزر ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ گفته:

  تصاویر مال خودته ؟
  راستی گیر ندادن که از قبرستان عکس گرفتی ؟
  چرا عکس قبر بزرگ مردان میناباد مثل
  مرحوم شاه پلنگ ، و مرحوم شهاب الدین نیست ؟

*

*

Top