تعطیلی کلاس قرآن و احکام/ رفع پلمپ خواسته ی اهالی

رسول اکرم صلى الله علیه و آله: «خیرُکم من تعلّم القرآن و علّمه : بهترین شما کسیست که قرآن را بیاموزد و آموزش دهد. » (نهج الفصاحه ص۴۷۳ ،ح۱۵۲۴)

چندى پیش در ماه مبارک رمضان و در حاشیه ى نمازهاى تراویح که در یکى از محله هاى حاشیه نشین نمین برگزار میشد و از قضا با استقبال خوب و گرم مردم مؤمن ومتدین میناباد و روستاهاى اطراف روبه رو شد، قرار بر این گذاشته شد که با کمکهاى مالى افراد شرکت کننده در این شب ها،خانه اى خریدارى شود تحت عنوان غیررسمى “دارالقرآن”براى آموزش قرآن و احکام اسلامى با هدف اشاعه و ترویج هرجه بیشتر دین مقدس اسلام .

کمک ها انجام شد و بلافاصله بعد از ماه مبارک رمضان خانه اى در منطقه میدان تیر نمین خریدارى شد تا آقاى “میر محسن قریشى میناباد” که تحصیلات دینى خود را از حوزه هاى علمیه معتبر زاهدان کسب کرده است، مسؤول ارشاد و آموزش احکام اسلامى به نوجوانان و جوانانى باشد که امروزه با حجم وسیعى از تبلیغات رسانه اى و در خطر به بیراهه کشیده شدن،روبه رو هستند. کانالهاى ماهواره اى سالهاست که پروزه ى خود را مبنى بر از هم پاشاندن بنیان خانواده و همچنین نفى ارزشهاى مقدس شروع کرده اند و هرکس به نوبه ى خود وظیفه دارد قدمى هرچند کوچک براى حفظ این ارزشهاى مقدس بردارد.
در این میان “میر محسن” با پشتکارمثال زدنى خود سالهاست که نقش عمده اى در این جریانها داشته و با برپایى کلاس هاى متعدد قرآن و احکام در میناباد و حتى نمین قدمهاى مثبت بسیارى براى اشاعه ى فرهنگ دینى و اسلامى برداشته است . (امام على علیه‏ السلام : اِنَّ اللّه‏َ تعالى اَنْزَلَ کِتابا هادیا بَیَّنَ فیهِ الْخَیْرَ وَ الشَّرَّ، فَخُذوا نَهْجَ الْخَیْرِ تَهْتَدوا وَ اَصْدِفوا عَنْ سَمْتِ الشَّرِّ تَقْصِدوا؛  خداى تعالى کتابى راهنما فرستاد و در آن خوب و بد را روشن ساخت. پس راه خوبى را پیش گیرید تا هدایت شوید و از راه بدى دورى جویید تا به مقصد برسید. نهج البلاغه(صبحی صالح) ص ۲۴۲ ، خطبه ۱۶۷ )

اما پاره اى از دیدگاههاى او مبنى بر مخالفت با جریانهاى افراطى و نوآورى هاى دینى به مذاق دوستان خوش نیامده و امروز شاهد آن هستیم که با فشار دستگاههاى اجرایى آموزش قرآن و احکام در خانه ى تازه خریدارى شده بصورت معلق درآمده و متأسفانه بصورت غیر رسمى این خانه پلمپ شده است.
اینکه بین دو دیدگاه اختلاف نظر وجود داشته باشد،امرى طبیعى ست.اما اینکه این اختلاف نظر بر سر مسایل جزئى،باعث شود کسانى که طالب کسب آموزه هاى دینى هستند،با در بسته روبه رو شوند،جاى بسى تأسف دارد.ما در اینجا کارى به واکاوى دیدگاههاى دو طرف در مورد مسایل دینى مذهبى نداریم و معتقدیم هرکسى ممکن است تفسیر خود را از این مسایل داشته باشد.اما پذیرفته نیست سنگ اندازى در مسیرى که قصد و هدفش رسیدن به رشد و تعالى انسان است.
در پایان از ﺣﺠﺔ الاسلام والمسلمین دکتر سید حسن عاملى امام جمعه و نماینده محترم ولی وفقیه در اردبیل و همچنین آقاى مرادى امام جمعه موقت عنبران خواستاریم که با درایت و بصیرت خود، مشکل بوجود آمده را حل کرده تا این نسل طالب آموزه هاى دینى با اینهمه حجم گسترده ى رسانه اى غرب و بیگانه به بیراهه کشیده نشود و دوباره باب خانه اى بازشود که از هر طرفش بوى معنویت و ایمان به مشام میرسد.

سیم کوی جـانـان است قرآن                         شمیم عطر رحمان است قرآن

بود روشنـگر راه سـعادت                        چو خورشید فروزان است قرآن

(نوشتار: پیام نگهبان، آذر ۱۳۹۳)

پی نوشت: مقام های متعدد نوجوانان و جوانان این دهستان در مسابقات شهرستانی و استانی نشان از عملکرد و کارنامه ی درخشان کلاس های قرآن در محلات نمین و روستاهای دهستان هست، با استناد به لینک دو خبر زیر میتوان موضوع رو به راحتی درک کرد که وجود کلاس های قرآن باعث افزایش رقابت و کیفیت این مسابقات می شود:

درخشش در مسابقات قرآن کریم نمین

 

مطالب مرتبط

*

*

Top