تلنگر/ ۵ عکس سهم سرزمین ما در جشنواره سراسری عکس طبیعت نمین

نخستین جشنواره سراسری عکس طبیعت نمین با همت مسئولین مجموعه وب سایت‌های شهرستان نمین از جمله نویسندگان سایت سلام نمین، ویلکیج و … و مدیریت گالری زرنا تهران چندی پیش به پایان رسید.

در این جشنواره ۵۵ اثر از ۱۰۹۰ عکس ارسال عکاسان مختلف به عنوان آثار منتخب برگزیده و در دو نمایشگاه تهران و اردبیل برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شدند و به دلیل عدم وجود مجتمع فرهنگی در شهرستان نمین، نمایش آثار منتخب در شهرستان نمین لغو شد. با توجه به اهمیتی که این جشنواره به عنوان اولین کلید در معرفی مناطق گردشگری و ظرفیت های شهرستان نمین عمل نمود بر آن شدیم تا نقدی داشته باشیم به کمیت و کیفیت آثار راه یافته ای که تصویری از مناطق بخش عنبران و دهستان میناباد را شامل بودند.

سهم مناطق عنبران و میناباد از ۵۵ اثر انتخابی داوران تنها ۵ عکس بود! در حالی که با توجه به پیشینه تاریخی و وسعت مناطق بکر چنگی به دل نمی‌زند.

شاید یکی از دلایل عدم وجود تصاویر بیشتر از آثار راه یافته به بخش نمایشگاه اطلاع رسانی ضعیف در سطح این مناطق بود، اطلاع رسانی که تنها در محیط مجازی صورت گرفت و شاهد نصب بنرهای تبلیغاتی در سطح روستاهای عنبران و میناباد و همین‌طور شهر عنبران نبودیم.

دلایل دیگری نیز وجود داشت از جمله شهرت مناطق گردنه حیران و فندق لو که به وقتی سخنی از مناطق گردشگری نمین می‌شود تنها تصویری از این دو در ذهن شنوندگان تداعی می‌گردد. فارغ از اینکه جز این دو، شهرستان نمین و به طبع آن بخش عنبران و دهستان میناباد مناطق گردشگری و بکر بسیاری را در خود جای داده اند از جمله آثاری که ذکر شد به همراه آثار تاریخی و ماندگار در عنبران و میناباد بعنوان نمونه قبرستان باباهمزه میناباد زیارتگاه های گسنپی، باباخرم، باباهمزه یا آبشار دیدنی جولوده در عنبران، اینه رو،چلون (عناوین محلی) و …!

هر چه بود کمیت تصاویر عنبران و میناباد در مهمترین جشنواره نمین چنگی به دل نمی زد، اما در عین حال کیفیت همین ۵ اثر راه یافته به جشنواره نکات مثبت بسیاری را برای جشنواره رقم زد از تصاویری با مضامینی متفاوت از گلهای بابونه فندق لو یا گردنه حیران.

نمونهٔ بارز عنوان سومی عکس «بابا داوود عنبران» از هنرمند عکاس «محمد حمیدی» یا تصویری از ماسولهٔ اردبیل (روستای عنبران علیا) و یا نمایی متفاوت از شیندان قلعه.

و همینطور گفتنی است روستاهای عنبران اولیا، گلشن، میرزانق و جید هم کم آثار باستانی و گردشگری ندارند، طبیعت روستاهایی که همیشه در نوع خود خاص بوده اند و هستند.
نظر یکی از کاربران سایت: بنر همین جشنواره رو تو چند تا از روستاهای اطراف نصب کردم، دقیقاً روز بعد برای چک به همون مناطق رفتم! هیچ خبری از بنرها نبود! این حرفا یه گوشه از بی ارزشی‌هایی هست که برای سرزمین و منطقهٔ خودمون قائل هستیم! هیچ کمکی نمی‌کنیم هیچ! جلوی کمک بقیه رو هم با شایعات! حرف و حدیث‌ها! غرض ورزی‌ها می‌گیریم!

همیشه هم دم از فرهنگ مردم تالش می‌زنیم اما کو عمل؟ کو پیشرفت؟ کو کمک؟ کو همیاری؟ هر روز شاهد همدستی برای پسرفت هستیم تا همیاری برای پیشرفت!

 

۵ اثر از ۵۵ اثر منتخبی که در تارنمای فستیوال عکس طبیعت نمین منتشر شده اند:

مطالب مرتبط

یک نظر

  1. پریناز ۰۳ آذر ۱۳۹۲۰۳ آذر ۱۳۹۲ گفته:

    سلام سایت زیبایی دارین مرسی از عکسا
    ازتون خواهش می کنم که از سایت منم دیدن فرمایید شاید شما پدرمو بشناسید
    ممنون

*

*

Top