جاده ای در انتظار بازسازی!

سال‌ها پیش مردی که هنوز هم عطر مردانگی‌اش تمام فضای میناباد را پر کرده است، کارى کرد که سالهای سال ملتی از سختی و رنج رفت و آمد به نمین آسوده شدند.
یک روز صبح مردم از خواب بیدار شدند و شاهد آن بودند که ماشین آلات راهسازی به سرپرستی و با بودجه شخصی مهندس هوشنگ شافعی سخت مشغول کارند تا برای رفاه و آسایش مردم، از جانب غربی منتهی به روستا جاده ای جدید احداث کنند. راه باریکه ای که فقط برای عبور یک نفر تعبیه شده بود اندک اندک تبدیل شد به یک جاده دو طرفه. جاده قدیمی که از سمت شرق به روستا منتهی می‌شد کیفیت مطلوبی نداشت و هنگام بارش برف و باران عملاً غیرقابل استفاده بود.جاده پر پیچ و خم روستای میناباد نمین

کاردشواری بود کندن کوه‌ها و ساختن جاده در دل کوه‌ها. اما نماد غیرت و همت میناباد نشان داد که خواستن توانستن است.

اما هنگامیکه وارد روستا برای تکمیل جاده شد در کمال ناباوری با عده ای متحجر روبه رو شد که منافع شخصی خود را به منافع یک روستای نسبتاً بزرگ ترجیح می‌دادند و اینگونه شد که جاده در پایان خود پیچ و خمهای عجیبی به خود دید.سال‌ها بعد مهندس شافعی دلشکسته از نامهربانی مردم کم حافظه و فراموشکار، بار سفر بست و برای همیشه از روستایی دل کند که بزرگ‌ترین خدمت را به مردمش کرده بود.

جاده پر پیچ و خم روستای میناباد نمین
و اکنون چند دهه است که از آن روزها می‌گذرد. حدود ۱۵ سال پیش جاده بدون هیچگونه تغییر و دستکاری از لحاظ ایمنی آسفالت شد. بدون توجه به اینکه تعداد وسایط نقلیه از زمان احداث جاده به‌طور وحشتناکی زیاد شده است. طوریکه شاید با توجه به همین وفور وسایل نقلیه بتوان لقب خطرناک را برای این جاده قائل شد.
درختکاری‌های غیر اصولی در بعضی از نقاط جاده و عدم رعایت حریم قانونی جاده توسط برخی از روستاییان از جمله مواردی هستند که هیچگونه توجهی به آن در سالهای اخیر نشده است. تصادفات دل‌خراش زیادی در این چند سال اخیر در این جاده رخ داده است که علاوه بر خطای انسانی، عوامل جاده ای نیز در شکل گیری این حوادث نقش بسزایی داشته‌اند. عدم توجه مسئولان امر، به وضعیت اسف‌بار جاده،می‌تواند پیامدهای جبران ناپذیری برای مردم این روستا داشته باشد، البته نباید از سهل انگاری عده ای متحجر در داخل روستا گذشت که حتی از زمین بر از سنکلاخ و بدون مصرف خود برای عریض کردن جاده نمی‌گذرند و سال‌هاست که پیچ وحشتناک ابتدای جاده، آبستن حوادث تلخ و ناگواری می‌شود.

جاده پر پیچ و خم روستای میناباد نمین
هر زمانی که از مسوولینی اعم از کارکنان وزارت راه و یا حتی نمایندگان مجلس وارد روستا می‌شوند، وعده مرمت و بازسازی جاده را به مردم در مسجد می‌دهند ولی همانند چند طرح مهم و حیاتی دیگر هیچگاه به مرحله ی عمل و اجرا نمی‌رسد و این خود نیز باعث بی اعتمادی مردم به مسئولان می‌شود و جاده هم هنوز گاه و بیگاه شاهد حوادث تلخی می‌شود که در سایه ی بی توجهی محض مسئولان امر رخ می‌دهد.
شاید دوباره همگی منتظر شیرمردی همچون مهندس شافعی هستیم که کمر به همت ببندد و معایب و نواقص جاده را رفع نماید. که البته در اینصورت دوباره شاهد متحجرانی خواهیم بود که از سنگلاخ‌های خود نخواهند گذشت و چون الزام قانونی هم وجود نخواهد داشت، حق با همین متحجران خواهد بود….

پیام نگهبانپیام نگهبان

شهریور ۱۳۹۳

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. افلاطون نگهبان ۲۵ شهریور ۱۳۹۳۲۵ شهریور ۱۳۹۳ گفته:

  عمو جان عالی بود.خسته نباشی .خودکرده را تدبیر نیست.وقتی خودمان نمیخواهیم از نعمت هایی که داریم استفاده کنیم پس حقمان هست که در این وضیعت بمانیم.منم به نوبه خودم از همه کسانی که جهت آبادی میناباد تلاش کردن تشکرو قدردانی کنم.

 2. مناف ۲۵ شهریور ۱۳۹۳۲۵ شهریور ۱۳۹۳ گفته:

  پیام جان، عزیزم یادآوری و قدردانی از کارهای بزرگ فرزندان میناآباد از جمله مهندس عزیز جناب آقای هوشنگ شافعی امری بسیار نیکوست ،و از همین جا بعنوان یک مینابادی دست ایشان را میبوسم و آرزوی سلامتی و طول عمر برای ایشان داریم . و اما در خصوص کلمه متحجر ،صحیح نیست پدران خود را هرچند جبر روزگار ،آنان را در آن زمان از فواید داشتن جاده ارتباطی با دنیای بیرون از روستا دور نگه داشته بود با این نام خطاب کنیم و از خود مهندس شافعی عزیز یاد بگیریم که همه آنان را عزیزان خود ذکر کرد .خواهشا کلمه متحجر اصلاح شود چون همان عزیزان با کار کردن در آن سنگلاخ ها فرزندان برومندی مثل شما به جامعه ایران تحویل دادن .با آرزوی موفقیت یرای شما مناف گلمحمدی میناآباد.

 3. جواد نگهبان ۲۵ شهریور ۱۳۹۳۲۵ شهریور ۱۳۹۳ گفته:

  جوووونم پیام داداش عالی بود . ولی هیجی به مطلب میناباد سرزمین شهید و شهیدان نمیرسه

 4. داریوش شافعی میناآباد ۲۵ شهریور ۱۳۹۳۲۵ شهریور ۱۳۹۳ گفته:

  روزخوش
  باتشکر فراوان از جناب آقای پیام نگهبان بخاطراینکه هنوز بعد از سی و چند سال کسی آن هم نه از هم نسل خود مهندس هوشنگ شافعی پیدا شده که قدر زحمات پدرم را بداند و یاد وخاطرهای از او در دلها زنده کرده ولی افسوس و صد افسوس از مردمانی که حسود و چشم تنگ بودند ومتاسفانه هنوز هم هستند .
  من واقعا از شما دوست عزیز تشکر میکنم بخاطر یادآوری این موضوع که واقعا موجب خوشحالی پدرم شد و یاد و خاطره ها رو براش زنده کرد.
  موفق و پیروز باشی
  با تشکر داریوش شافعی

  • هوشنگ ۲۵ شهریور ۱۳۹۳۲۵ شهریور ۱۳۹۳ گفته:

   پسرم داریوش جان، مردمان حسود و….. نیستند همه سروران من و خویانند، بعضی وقتها در اجرای کارهای بزرگ ، بدخلقی هایی انفرادی در لحظانی خاص روحی پیش بیاید، باید علت را در حالت روحی لحظه ای فرد درک کرد و به حساب همه مردم خوب و نجیب و دوست داشتنی نباید گذاشت. من تمام تابستانهایی که در میناباد بودم، یا زمانی که درنمین درس خواندم عموما خاطراتی شیرین دارم، وهموار مشتاق خدمت به دوستان در روستا اعم از شراکت در ساخت مسجد و…. بوده و با افتخار حواهم بود. همه را بدون استثنا با تمام خاطرات تلخ و شیرین گذشته عاشقانه دوست دارم. از همگان بخاطر تندی کلام مطرج شده پوزش می طلبم. امید دارم زهر قلم ایشان را جبران و به شهد تبدیل کرده باشم. دوستدار و ارادتمند تمام هم ولایتی های عزیزم هوشنگ. شافعی

 5. هوشنگ شافعي ۲۵ شهریور ۱۳۹۳۲۵ شهریور ۱۳۹۳ گفته:

  جناب پیام نگهبان عزیزم،جوان پاک سرشت ایرانی میناباد، همواره شاد باشی، من از یاد آوری و قدردانی فصیح شما در (جاده ای درانتظار بازسازی) سپاس دارم، قدردان آن آب و خاک پاکم که در آن رشد کردم، و امروز بیشتر، چون مطالعه دیدگاه شما جوانان رشید در سایت های اینترنت مایه افتخار من در ایرانی و مینابادی بودنم می باشد. شاد زی مهر افزون. هوشنگ

*

*

Top