افت کیفی جشنواره بابونه، هرسال بیشتر از پارسال !

جنگل فندق لو در روزهای پایانی خردادماه به یمن و برکت رویش گل‌های بابونه، پذیرای خیل عظیم مسافران و گردشگرانی است که از نقاط مختلف کشور برای بهره‌مندی از زیبایی های این منطقه توریستی گرد هم می‌آیند.

جشنواره گلهای بابونه نمین | سایت میناباد
به همین بهانه چند سالی ست که جشنواره ای تحت عنوان جشنواره گل‌های بابونه به همت و تلاش استانداری اردبیل و شهرداری نمین در این جنگل برگزار می‌شود. اتفاق مبارکی که نشان دهنده‌ی توجه مسئولان امر به پتانسیل های توریستی و گردشگری این منطقه‌ی استراتژیک در عرصه جذب توریست است. اما آن چیزی که در این سال‌های متمادی در مورد برگزاری این جشنواره بیشتر به چشم می‌خورد، افت کیفی در امر برگزاری جشنواره است. در حالی که در سال‌های گذشته شاهد حضور هنرمندان و مجریان سرشناسی چون سید مرتضی حسینی، بهمن روشن پژوه، روزبه نعمت اللهی، پیام عزیزیان و … در این جشنواره بودیم، در سال‌های اخیر شاهد افت محسوسی در این زمینه بودیم. عدم تنوع برنامه‌هایی که امسال در جشنواره اجرا شد – که محدود به چند سخنرانی کسالت آور و طولانی و یک اجرای طنز با نمایشنامه ای نخ نما و تکراری بود- نشان از عدم برنامه ریزی صحیح و اصولی برگزار کنندگان جشنواره برای پرمخاطب‌ترین جشنواره گردشگری استان داشت! ترافیک وحشتناک وسایل نقلیه که از روستای آرپاتپه ایجاد شده بود و همچنین عدم وجود وسایل نقلیه عمومی برای جابجایی مسافران و کمبود نیروهای محترم انتظامی برای برقراری نظم عمومی و ترافیکی، ازجمله مواردی است که باید دقت بیشتری به آن نشان داد.
از طرفی نامهربانی با طبیعت سبز فندق لو و شکستن شاخه های درختان و ریختن زباله در محوطه جنگل از سوی جمع کثیری از مسافران و گردشگران که ناشی از عدم آموزش اصولی و صحیح و عدم فرهنگ پذیری در این زمینه است، از جمله مواردی است که باید با تأسف به آن اشاره کرد که متأسفانه حتی مجریان جشنواره نیز در تریبون‌ها به آن اشاره‌ی مختصر نکردند!
اما غرفه های فروش محصولات فرهنگی و صنایع دستی از نکات مثبت جشنواره بود که البته می‌توان با برنامه ریزی اصولی و راهکارهای مناسب از طریق همین جشنواره صنایع دستی شهرستان نمین را در مقیاس وسیعی به مردم نقاط مختلف کشور شناساند.
امید است با توجه به پرمخاطب بودن این جشنواره در سطح استان نگاه ویژه ای به تنها جشنواره گردشگری شهرستان نمین از جانب مسئولین و مردم منطقه شود.

مطالب مرتبط

*

*

Top