زندگی نامه یحیی گل محمدی ، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال

 اشک ها و احساسات یحیی در پایان  بازی با ایرلند، نماد حسرت نسلی بود که بهترین بودند اما حاشیه ها نگذاشت بلاژویچ و شاگردان با غیرتش به کره و ژاپن بروند!!!

یحیی گل محمدی، متولد ۲۸ اسفند سال ۱۳۴۹ ( ۱۹ مارس ۱۹۷۱) روستای میناباد از توابع شهرستان نمین، بازیکن، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران و مربی حال حاضر تیم فوتبال نفت تهران است.

زندگی نامه یحیی گل محمدی ، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال

یحیی گل محمدی ، دهه ۸۰

یحیی گل محمدی بازیگری خود را به صورت حرفه ای تیم پرسپولیس تهران آغاز کرد. او اولین بازی خود را به عنوان بازیکن در سال ۱۳۶۸ با تیم تراکتورسازی انجام داد. دو سال بعد با امضای قراردادی برای مدت چهار سال به تیم پورا تهران پیوست. سپس در سال ۱۳۷۴ با پیوستن به پرسپولیس زیر نظر استانکو پوکله‌پوویچ مربی اهل کراوات به بازیگری پرداخت. در این زمان این بازیکن به همراه پرسپولیس توانست دو سال پیاپی به قهرمانی لیگ آزادگان دست یابد.

زندگی نامه یحیی گل محمدی ، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال

یحیی ، اولین نفر ایستاده از سمت راست با سر بانداژ شده، دومین قهرمانی با پرسپولیس

وی در سال ۱۳۷۸ به باشگاه فولاد خوزستان نقل مکان کرد اما پس از سه فصل دوباره به تیم پرسپولیس بازگشت. در سال ۱۳۸۴ با یک قرارداد پر سود از پرسپولیس راهی صبا باتری شد. بسیاری از منتقدان در این انتقال شک و تردید داشتند، چرا که تیم صبا باتری تازه شکل گرفته بود اما در میان تعجب همگان این تیم با کمک یحیی گل محمدی و هم تیمی سابقش علی دایی، نه تنها با قهرمانی در جام حذفی همان سال باعث تعجب همگان شد بلکه با انجام بازی‌های بسیار خوب در لیگ قهرمانان آسیا پاسخی محکم به منتقدان خود داد. او تا سال ۱۳۸۷ برای تیم صبا به میدان می‌رفت و در همین سال بازنشستگی خود را به عنوان یک بازیکن فوتبال اعلام و از بازی در مستطیل سبز خداحافظی کرد.

زندگی نامه یحیی گل محمدی ، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال
یحیی در دوران بازیگری به عنوان یک مدافع قابل اعتماد با رویکرد جنگندگی و در حال رشد در بین فوتبال دوستان شهره و محبوب بود. گل محمدی تلخ‌ترین گل ملی خود را در دیدار مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ در مقابل ایرلند، ورزشگاه آزادی به ثمر رساند. تیم ایران که در دیدار رفت با نتیجه دو بر صفر مغلوب این تیم شده بود در ۲۴ آبان ۱۳۸۰ توانست با تک گل یحیی در دقیقه ۹۲ ایرلند را شکست دهد و طلسم شکست نخوردن دو سال پیاپی ایرلند در بازی‌های رسمی را بشکند. اما این گل با در نظر گرفتن مجموع بازی رفت و برگشت (۲ بر یک به سود ایرلند) نتوانست ایران را به جام جهانی ۲۰۰۲ ژاپن-کره برساند و ایران در مرحله پلی آف از جام جهانی باز ماند. اشک ها و احساسات یحیی در پایان آن بازی نماد حسرت نسلی بود که بهترین بودند اما حاشیه ها نگذاشت بلاژویچ و شاگردان با غیرتش به کره و ژاپن بروند!!!

زندگی نامه یحیی گل محمدی ، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال

گریه هایی یحیی در کنار علی دایی ، پایان بازی با ایرلند !

زندگی نامه یحیی گل محمدی ، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال

اشک ها و احساسات درماتیک یحیی در پایان بازی ایرلند

یحیی گل محمدی در مصاحبه ای از این عکس تلخ اما به یاد ماندنی گفت:خیلی ها هنوز فراموش نکرده اند این صحنه ها را.هنوز هم مردم می پرسند.ما آن سال زحمات زیادی کشیدیم تا به جام جهانی برویم و می تواانم بگویم که یکی از بهترین تیم های ملی بود.بعد از بازی احساس کردم همه چیز دارد روی سرم خراب می شود.توقع مردم چیز دیگری بود.نا خود آگاه گریه کردم.من تلخ ترین گل تاریخ ایران را زدم.ایرلندی ها ۴۰ بازی بود که نباخته بودند.در بازی رفت دو تا علی کریمی نزد و یکی هم کریم باقری.بلاژ ایرلند را برای ما بزرگ کرده بود.قبل از بازی در کنار روی کین ایستاده بودم و روی کین تا شانه های من بود.پیش خودم گفتم روی کین روی کین که می گویند این است؟!

مدافع تیم ملی در سال ۲۰۰۶ با صعود تیم ملی ایران به جام جهانی در بازی اول این تیم با مکزیک توانست تک کل ایران را راهی دروازه مکزیک کند تا تیم ایران با نتیجه تساوی یک بر یک به رختکن برود. گرچه این بازی با نتیجه ۳ بر یک به سود مکزیک خاتمه یافت. در بازی دوم با توجه به روحیه جنگندگی در مقابل لوییز فیگو کاپیتان تیم ملی پرتقال، وی از ناحیه کتف آسیب دید تا بازی بعدی تیم ملی برابر آنگولا را از دست دهد. فرزند ایران پس از بازگشت از جام جهانی از بازی‌های ملی خداحافظی کرد، وداع با تیم ملی ، آن هم در دوران اوج بازیگری.
یحیی گل محمدی در مجموع ۷۴ بار با پیراهن مقدس تیم ملی ایران به عنوان پست مدافع سرسخت وارد مستطیل سبز شد که توانست ۵ گل را به ثمر برساند.
گفتنی ایست این فوتبالیست سخت کوش، در سال ۲۰۰۲ همراه با تیم ملی زیر ۲۳ سال ایران با مربی گری برانکو ایوانکویچ قهرمان فوتبال چهاردهمین بازی‌های آسیایی در پوسان کره جنوبی شد.

زندگی نامه یحیی گل محمدی ، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال

یحیی گل محمدی کاپیتان تیم ملی ایران روبروی میشاییل بالاک – بازی دوستانه مقابل آلمان، ورزشگاه آزادی،

بازیکن اسبق تیم ملی پس از خداحافظی از بازیگری در مسطتیل سبز به مربی گری در فوتبال مشغول شد. در اولین تجربه مربی گری سال ۱۳۸۷ توانست تیم صبا را در مکان سوم لیگ برتر پشت تیم‌های پرسپولیس و سپاهان قرار دهد که بهترین نتیجه لیگ برتری در تاریخ باشگاه صباباتری محسوب می‌شود. ستاره دفاع تیم ملی ایران در تجربه بعدی خود تیم تربیت یزد را در گروه B رقابت‌های لیگ آزادگان به مقام پنجمی رساند. همین‌طور پس از این در نساجی مازندران، راه آهن تهران (سورینت کنون) و دوباره در صبای قم به عنوان سرمربی انتخاب شد. در سال ۱۳۹۱ تیم پرسپولیس یحیی را به عنوان دستیار مربی جنجالی مانوئل ژوزه انتخاب کرد و در پایان نیم فصل با توجه به نتایج بسیار ضعیف پرسپولیس و اخراج ژوزه، یحیی سرمربی گری تیم پرطرفدار پرسپولیس را در دست گرفت. در اولین بازی توانست تیم ملوان را با نتیجه ۶ بر ۰ شکست دهد و در پایان نیم فصل مربی گری در پرسپولیس و حاشیه های فراوان با شکست تلخ در ضربات پنالتی فینال جام حذفی ۹۲-۱۳۹۱ برابر سپاهان اصفهان با وجود نتایج مناسب از سمت مربی گری استعفا داد.

این چهره ماندگار هم اکنون با تیم نفت تهران برای فصل ۹۳-۹۲ قرارداد یک ساله سرمربی گری امضا کرده است.

زندگی نامه یحیی گل محمدی ، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال

یحیی گل محمدی در یک نگاه:
متولد : ۱۳۴۹ روستای میناباد
تعداد بازی‌های ملی : ۷۴
تعداد گل‌های ملی: ۵
پست بازی : مدافع
افتخارات: حضور در جام جهانی و گل زنی در این رقابت‌ها، کاپیتانی تیم ملی فوتبال ایران.
تیم‌های باشگاهی حرفه ای: تراکتور سازی، پورا تهران، پرسپولیس، فولاد خوزستان، صبا باتری قم.
دوران مربی گری: صبا باتری قم، تربیت یزد، نساجی مازندران، راه آهن (دستیار علی دایی)، پرسپولیس تهران، نفت تهران (اکنون)

زندگی نامه یحیی گل محمدی ، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال

یحیی گل محمدی ، نفر اول ایستاده از سمت راست

 

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. پینگ‌بک: گل محمدی بهترین سرمربی لیگ برتر شد | سایت میناباد

 2. کوکب بخت ۱۷ تیر ۱۳۹۲۱۷ تیر ۱۳۹۲ گفته:

  با سلام .به نظر من نیاز به معرفی یحیی در این سایت نبود چون خود ایشان همیشه واقعیت هارا کتمان کرده و برخورد سردی با اهالی خونگرم میناباد داشته.اگه نیاز بود خودش این کارو انجام میداد ومباهات هم مینمود.

  • هوشنگ آهنگری ۱۷ تیر ۱۳۹۲۱۷ تیر ۱۳۹۲ گفته:

   سلام 🙂
   درسته! اما برای همین که گله ای بین اهالی بابت زندگی نامه ایشان پیش نیاید نظرسنجی از کاربران سایت صورت گرفت که بیشتر از ۷۰ درصد رای دهندگان، به درج زندگینامه رای داده بودند.
   بحث شما نیز کاملا صحیح و قابل قبول است

 3. پاتوق اردبيلي ها ۱۷ تیر ۱۳۹۲۱۷ تیر ۱۳۹۲ گفته:

  با سلام
  پاتوق اردبیلی ها با امکاناتی از قبیل تالار گفتمان،چت روم کاملا اختصاصی،طنزستان ،لینکستان،ارسال مطلب به طور مستقیم از طرف کاربران و مدیریت آن،با محیطی سالم و فرهنگی مخصوص اردبیلی های عزیز ایجاد شد.
  شما با عضویت در پاتوق اردبیلی ها میتوانید از تمامی امکانات آن استفاده نمایید.
  آدرس سایت: http://artageo.ir/

  آدرس تالار گفتمان: http://artageo.ir/Forum

  آدرس چت روم: http:// artageo.ir/post/9

  لینک عضویت: http://artageo.ir/Register
  ________________________________________
  کسانی که مایل به برعهده گرفتن مدیریت انجمن ها،تالارها،چت روم و یا مدیریت بخشی از وبسایت پاتوق اردبیلی ها هستند لطفا با مراجعه به آدرسhttp://artageo.ir/Contact و اعلام به مدیریت پاتوق و اینکه میخواهند در کدام بخش مدیریت کنند جزو مدیران پاتوق اردبیلی ها شوند
  هدف ما ایجاد محیطی مناسب و سالم جهت ارتباط شما عزیزان در دنیای مجازی است.پس با ما در ساختن این محیط همراه باشید-مدیریت پاتوق اردبیلی ها

 4. شاهرخ شهابی عنبرانی "عانبژ" ۱۷ تیر ۱۳۹۲۱۷ تیر ۱۳۹۲ گفته:

  یحیی مایه مباهات همه ماهاست

  آی دیووژون بشمه پوخوک آز قبون/ همشهریها قربان خاک پایتان

  بشمه داستون قشنگه کو آز قبون/ قربان هنر خوب دستانتان

  همت بکن سبارز ببن یدنده/ همت کنید و سربلند باشید

  بشمه همه سبارزتی آز قبون/ شوم من قربان سربلندیتان

 5. اسفند یار اقاجانی ۱۷ تیر ۱۳۹۲۱۷ تیر ۱۳۹۲ گفته:

  سرخدار کهنسال خطبه سرای تالش
  درخت کهنسال سرخدار خطبه سرا،دریکی از روستا های بالا دست خطبه سرا (روستای بنون) قرار دارد.این درخت زیبا و کهنسال احتیاج به حمایت و حفاظت بیشتری دارد. برای حفظ و نگهداری و برای معرفی این درخت کهنسال تاکنون هیچ اقدامی نشده و متاسفانه در چند سال اخیر در اثر بی احتیاطی راه سازان مسیر ییلاقی ،قسمتی از خاک اطراف این درخت برداشته شده واحتمال سقوط و نابودی آن هیچ بعید نیست و از مسولین تقاضا داریم برای جلوگیری از خطر سقوط و نابودی این میراث زنده و شاهکار خلقت آفرینش ،کاری بکنند.

  درخت سرخدار، یکی از گونه های باارزش جنگلهای شمال کشور است این درخت ، دارای برگهای سوزنی شکل و همیشه سبز است و از گونه های کمیاب منطقه بوده واز نظر قانونی قطع این نوع ازدرختان ممنوع می باشد وچون این درختان در جنگلهای دور از دسترس قرار گرفته اند ،همیشه مورد هجوم سود جویان قرار گرفته اند، بطوری که در طی چند دهه اخیر ،درختان سرخدار جنگلهای لیسارا محله توسط عده ای سود جو قطع و نیست و نابود شدند و علت اصلی قطع این درختان با ارزش هم به خاطر چوب بسیار مقاوم این درخت در برابر پوسیدگی می باشد .

 6. نمینستان ۱۷ تیر ۱۳۹۲۱۷ تیر ۱۳۹۲ گفته:

  تلاشت عالی بود.
  کاش در خصوص دوران کودکی این افتخار نمین کمی بهش اضافه کنی.

 7. مصطفی راد ۱۷ تیر ۱۳۹۲۱۷ تیر ۱۳۹۲ گفته:

  داداش مثل همیشه عالی

 8. دوستداران تالش ( آستارا ) ۱۷ تیر ۱۳۹۲۱۷ تیر ۱۳۹۲ گفته:

  درود …. سپاس از شما …. از شما دوست عزیز انتظار بیشتری داریم …. موارد و بحث های مربوط به صدا و سیمای تالش را در منطقه خود به آگاهی افراد برسانید …
  سپاس بیکران … وبلاگ صدا و سیمای تالش را به دوستان معرفی کنید …. http://www.sedavasimaytalesh.blogfa.com/

  زنده باد ایران … زنده باد تالش …. زنده باد قهرمانان تالش ….

*

*

Top