زنگ خطر یک فاجعه برای فند قلو

نمین ، اردبیل – هجوم انبوه گردشگران و آلودگی شدید زیست محیطی ، منطقه جنگلی فندقلو در شهرستان نمین را با مخاطرات جدی مواجه کرده است .

جنگل فندقلو در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل و ۱۰ کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است، عرصه جنگلی فندقلو بخشی از جنگل‌های شرق استان اردبیل به شمار می‌رود که ادامه جنگل‌های نیمه گرمسیری استان گیلان می‌باشد.

مساحت این جنگل حدود ۱۶ هزار هکتار است که بیش از ۴۰۰۰ هکتار آن تحت پوشش عرصه‌های جنگلی قرار دارد و بقیه را مراتع تشکیل می‌دهند. حداقل ارتفاع منطقه فندقلو ۱۵۰۰ متر از سطح دریا و حداکثر آن ۱۸۵۰ متر می‌باشد.

۱۹ گونه جنگلی در این منطقه شناسایی شده‌اند که گونه‌های نادری نظیر فندق، ممرز، راش، بلوط ، بلند مازو و بیدمشک از جمله آنها می باشد.

این منطقه به این جهت فندقلو نام گرفته است که در آن درختان فندق به وفور وجود دارد .اما در کنار فندق درختان میوه‌ دیگری از قبیل سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی نیز در آن وجود دارد .

گل بابونه به وفور در تابستان در این منطقه مشاهده می شود ، ضمن اینکه یکی از زیباترین و نادرترین گل‌های دنیا به نام سوسن چلچراغ و نیز ده‌ها گونه گیاه دارویی و خوراکی از جمله گل گاوزبان، زنبق، هفت کول، ثعلب، پیاز وحشی، لاله، پنیرک، شقایق، بومادران، گل مینا و گلپر نیز در این منطقه جنگلی می روید.

گونه‌های جانوری مختلفی در این منطقه زندگی می‌کنند که می توان به گرگ، روباه، خوک وحشی، خرگوش، عقاب طلایی، بلدرچین، هدهد، قرقاول، کبک، چکاوک، کلاغ ابلق و سیاه ، مراال و حتی خرس قهوه ای اشاره کرد .

این منطقه بکر طبیعی تا گذشته ای نه چندان دور چهره طبیعی خود را حفظ کرده بود ، اما در دهه های اخیر و باز شدن پای انسان به این منطقه رفته رفته در نتیجه رفتارهای نامطلوب اصالت و غنای طبیعی خود را از دست داده و اکنون به سوی وضعیت خطرناک در حال حرکت است .

در سال های اخیر هجوم گردشگران به این منطقه زیبای جنگلی علاوه بر به مخاطره انداختن حیات گونه های گیاهی ، این جنگل بکر را به محلی برای تولید زباله تبدیل کرده است .

هم اکنون می توان در عمق این منطقه جنگلی نیز که شاید رسیدن به آن دشوار باشد انبوه زباله های تولیدی گردشگران را مشاهده کرد .

یک دوستدار محیط زیست اردبیلی می گوید : شهروندان و گردشگران در سال های اخیر جنگل فندقلو را با تولید انواع زباله به محیطی غیر بهداشتی تبدیل کرده اند .

علی اسلامی افزود: فندقلو دیگر به مانند گذشته پاک نیست ، در هر نقطه از این منطقه جنگلی پشته هایی از زباله ، ظروف پلاستیکی ، کاغذ و .. مشاهده می شود .

به گفته وی ، فندقلو در نتیجه رفتار غیر منطقی اسنان ها به نفس زدن افتاده و اگر برای نجات آن چاره ای اندیشیده نشود در سال های نه چندان دور باید شاهد نابودی کامل این عرصه جنگلی باشیم .

مسوولین مرتبط استانی نیز در این زمینه نظر مشابهی داشته و در زمینه وضعیت زیست محبیطی فندقلو هشدار می دهند .

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با هشدار به هجوم انبوه گردشگران به فندقلو می گوید : زیرساخت های موجود در فندقلو برای حضور این تعداد گردشگر مناسب نبوده و در این زمینه نیاز به توجه ویژه است.

به گفته یحیی نقی زاده ، عدم برنامه ریزی مناسب برای ساماندهی منطقه توریستی فندقلوی نمین در چندسال آینده این چشم انداز زیبا را به معضلی بزرگ برای استان اردبیل تبدیل می کند.

وی در جلسه بررسی مسائل و مشکلات منطقه گردشگری فندقلو تاکید می کند که فندقلو ظرفیت زیبایی در زمینه گردشگری برای استان اردبیل است اما رها سازی بی قید و شرط طبیعت آن منطقه و عدم برنامه ریزی و ساماندهی آن می تواند مشکل آفرین باشد.

وی با انتقاد ازعدم نظارت به ورود بی رویه مسافران و گردشگران به تمامی نقاط این منطقه جنگلی گفت : ورود بی رویه انسان به این جنگل باید محدود شده و بخشی از این منطقه گردشگری برای بازدید عموم آزاد باشد .

وی تغییر نگرش مسوولان استانی نسبت به فندقلو ، حفاظت کلیات این منطقه زیبا ، برنامه ریزی برای درآمد زایی از این نعمت خدادادی و مهم تر از همه جلوگیری از فرسایش و تخریب منابع طبیعی و جنگلی این منطقه توسط مسافران را از ضروری ترین مسائل ذکر کرد و خواستار اقدام اساسی در این مورد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل نیز معتقد است که مشکلی اساسی که در مناطق گردشگری به ویژه در جنگل فندقلو دیده می شود وجود پسماندهایی است که گردشگران در این مناطق تولید می‌کنند.

علی حمیدی می گوید : وجود پسماندها در مناطق گردشگری از جمله در جنگل فندقلو هم برای منابع آبی، گونه‌های گیاهی و جانوری زیان آور است و این منابع را در مخاطره قرار می دهد .

وی تاکید می کند که پیش از اینکه منطقه‌ای را به عنوان منطقه گردشگری اعلام کنیم باید اول به فکر جمع‌آوری پسماند و همچنین به فکر مکان تفریحی برای گردشگران باشیم.

به گفته وی ، یکی از جاذبه های استان اردبیل مناظر بکر طبیعی است و باید سعی کنیم این فضا آسیب نبیند زیرا که این مناظر بهترین مکان برای جذب گردشگر هستند و باید در حفظ و نگهداری آنها تلاش شود .

فرماندار نمین هم گفت: منطقه گردشگری فندقلو مختص شهرستان نمین نیست بلکه به خاطر قرار گرفتن در گلوگاه ورودی استان یکی از جاذبه های طبیعی و پتانسیل های گردشگری استان بشمار می رود.

سیدتقی دریتیم افزود: توسعه زیرساخت های گردشگری این منطقه نیازمند عزم و همت تمام مسوولان استان است.

وی با اشاره به افزایش روزافزون تعداد مسافران و میهمانان این منطقه گردشگری افزود: زیرساخت های حضور این تعداد گردشگر در فندقلو باید فراهم شود .

به گفته وی ، موضوع فرهنگ سازی در بین مردم برای رعایت پاکیزگی زیست محیطی این منطقه نیز باید مورد توجه مسوولان باشد .

در این حال راه ارتباطی فعلی این منطقه توریستی با تنها ۵/۵ متر عرض یکی از خطرناک ترین راه های ارتباطی سطح استان بوده و جزو راه های روستایی به حساب می آید.

نقی زاده می گوید : نبود منابع مالی مشکل اصلی عدم تعریض و اصلاح این راه است.

وی اعتبار مورد نیاز برای بازگشایی ، تعریض و تبدیل راه ارتباطی فندقلو به جاده مورد نیاز برای یک منطقه گردشگری را ۵۰ میلیارد ریال اعلام و تامین آن از منابع استانی را در شرایط فعلی غیر ممکن دانست.

وی خواستار ورود و کمک نمایندگان استان به تامین اعتبار برای اصلاح و تعریض این جاده از منابع ملی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، محبوب حیدری معاون ساخت و توسعه راه های اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل هم در این جلسه به ازدحام مسافران و ترافیک سنگین ناشی از آن در جاده ارتباطی کم عرض فندقلو در بسیاری از روزهای تعطیل و فصل تابستان اشاره کرد و گفت: این موارد ضرورت احداث راه اصلی برای این منطقه را دوچندان کرده است.

وی افزود: اداره کل راه و شهرسازی استان با درک این موضوع آمادگی دارد در صورت تامین اعتبار مورد نیاز نسبت به اصلاح این جاده اقدام کند.

از مدیران کل راه و شهرسازی و میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان خواست ضرورت موضوع اصلاح راه اتباطی این منطقه را بدلیل جلوگیری از تصادفات مرگبار در آن به وزارتخانه های مربوطه منعکس و از طریق نمایندگان استان مساله را پیگیری کنند.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

*

*

Top