-« سال سِنزَه » یا سیزده بدر ، روز سخت طبیعت !

مردم ایران زمین ، روز سیزدهم سال نو را به گشت و گذار و تفریح می‌پردازند و لباس های نو خود را دوباره پوشیده و غذایی نیز درست کرده و دسته دسته راهی چمن زارها و باغ های سرسبز و کنار رودخانه ها و نهرهای آب می شوند و به شادی و سرور می پردازند و سعی می کنند در این روز خوشرویی خود را حفظ کرده و از هر گونه ناراحتی و جدال و اختلاف پرهیز کنند. چرا که بر این باورند که اگر برای آن ها در این روز ناراحتی پیش آید ، این ناراحتی و اختلاف تا آخر سال ادامه خواهد یافت.

نمایی از تونل گردنه حیران ، از سمت شغال دره میناباد

اما تا چه حد شان این روز حفظ می شود ؟ همه ساله در پایان این روز با نگاهی کوچک به فضای محیط زیست و نعمت خدادادی شاهد ریخت و پاش های بسیاری از مردمانی هستیم که به قصد شادی و لذت خود تیشه به ریشه ی طبیعت زیبای می زنند. این اعمال خلاف نامی ایست که برای این روز انتخاب شده است ! شاید بهتر باشد بجای اینکه در روز طبیعت ! مثلا به گردش و تفریح و دیدن محیط سبز و دلنشین رویم در کنج خانه هایمان برای یک روز هم که شده بنشینیم تا طبیعت روز خوشی از ما داشته باشد.

روزی که طبیعت در معرض نابودی قرار میگیرد روز طبیعت نیست ! روز ضد طبیعت است !

مطالب مرتبط

9 نظر

 1. اسفند یار اقاجانی ۱۱ فروردین ۱۳۹۲۱۱ فروردین ۱۳۹۲ گفته:

  دشت‌های واقع در ارتفاعات تالش استان گیلان، طبیعتی بکر، زیبا و بهشت‌آسا دارد و در این منطقه بهار چشم‌اندازهایی رنگارنگ مقابل دیدگان گردشگران می‌گستراند…………..بقیه در وبلاکم

 2. mtj ۱۱ فروردین ۱۳۹۲۱۱ فروردین ۱۳۹۲ گفته:

  شغال دره را بیشتر معرفی کنید تا دیگران بدانند این دره گمشده ی فراموش شده ایران است با ان همه زیبایی در تمام فصول خدا چه افریده خدایا شکر از این همه نعماتت شکر.

  • هوشنگ آهنگری ۱۱ فروردین ۱۳۹۲۱۱ فروردین ۱۳۹۲ گفته:

   سلام ، چشم حتما ! متنهی به تنهایی و با مشغله ی موجود وقت کافی نیست اما تمام تلاشم رو میکنم 🙂
   سپاس از دیدگاه و پیشنهادتون

  • هوشنگ آهنگری ۱۱ فروردین ۱۳۹۲۱۱ فروردین ۱۳۹۲ گفته:

   سلام
   شما هم با افتخار لینک شدین ! 🙂

 3. بهنام ۱۱ فروردین ۱۳۹۲۱۱ فروردین ۱۳۹۲ گفته:

  با سلام
  وب سایت بسیار جامع و خوبی دارید باافتخار لینک شدید ضمنا با مطلبی جدید بروزم
  خوشحال میشم سر بزنید
  http://namnapesht.blogfa.com/

 4. وبسایت جامع سوها ۱۱ فروردین ۱۳۹۲۱۱ فروردین ۱۳۹۲ گفته:

  سلام
  آدرس وبسایت شما در وبسایت جامع سوها پیوند گردید.

 5. اسفند یار اقاجانی ۱۱ فروردین ۱۳۹۲۱۱ فروردین ۱۳۹۲ گفته:

  ماسال – خبرگزاری مهر: ماسال با مساحت ۶۲۲ کیلومتر مربع و با جمعیت ۵۰ هزار نفر در غرب استان گیلان قرار دارد و همچون نگینی سبز بر تارک این خطه می درخشد.

  زبان مردم ماسال تالشی بازمانده زبان باستانی ایران است، شغل بیشتر مردم دامداری و کشاورزی است و به دلیل داشتن آب و هوایی معتدل جنگل ها، مراتع و ییلاقات باشکوه ماسال در زمره محوریت صنعت توریسم و اکوتوریسم در استان قرار گرفته است.

  این شهرستان دارای مناطق باستانی و تاریخی بسیاری است که می توان به قلعه کول، شهرگاه، گورستان دوره اشکانیان در اسبه ریسه، دره خون، منطقه باستانی خندیله پشت، منطقه ییلاقی درآ، النزه و ساختمان قدیمی خاندان رحیمی در بیتم شاندرمن و غیره اشاره کرد.

  ماسال بهشت گمشده مسافران و گردشگران است

 6. وبسايت جامع ويلكيج ۱۱ فروردین ۱۳۹۲۱۱ فروردین ۱۳۹۲ گفته:

  از حسن توجه وبسایت دهستان میناباد به امر حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست کمال تشکر و قدردانی را داریم. امید است با همدلی و همکاری تمامی فعالان فضای مجازی دیگر شاهد تخریب و وارد آمدن صدمات به منابع و مواهب الهی نباشیم. ان شاء الله

*

*

Top