طنز نوشت/ پرورش قورباغه در روستای میناباد

دوره آموزشی پرورش قورباغه به صورت رایگانچند روز پیش به دعوت یکی از دوستانم که در میناباد ساکن است، به منزلش رفتم تا در مورد مشکلات این روستای نسبتا بزرگ با هم اختلاط کنیم.جند دقیقه ای از بحثمان  نگذشته بود که دوستم بلند شد تا چایی دم کند و بیاورد.شیر آب را که باز کرد ،متوجه شد که آب قطع است.برگشت به من گفت که “بیا اینم یکی از مشکلات ما که با توجه به اینکه قراره در قالب پروژه ی امام حسن مجتبی (ع) به روستای ما آبرسانی شه،ولی همین چند قطره آبی که هم میومد قطع شده.

پروژه ی آبرسانی میناباد

پروژه ی آبرسانی میناباد در اوایل دهه ۸۰ که با هدف برداشت از منابع زیرزمینی و چاه عمیق شروع شد و با صرف هزینه های بسیار به دلیل کار کارشناسی اشتباه توسط کارشناسان اداره آب با شکست مواجه شد!!

” بهش گفتم شاید مشکل از لوله های آب باشه و بلند شدیم رفتیم سروقت کنتور آب! کنتور را که از لوله ی اصلی جدا کردیم،در کمال تعجب و ناباوری،دیدیم که یک قورباغه ی مرده ی نسبتا بزرگ از لوله ی اصلی روستا خارج شد که باعث مسدود شدن مسیر حرکت آب شده بوده.من هاج و واج از این صحنه به دوستم نگاه میکردم و اونم مث من…با تحکم و عصبانیت هرچه تمامتر به دوستم گفتم این قورباغه را در داخل یک تنگ شیشه ای بنداز تا ببریمش پیش رییس اداره ی آب و فاضلاب نمین.او هم همینکارو کرد و روانه ی آداره ی آب شدیم.

خلاصه قورباغه بر دست و با قیافه های حق به جانب سراغ اتاق رییس را گرفتیم.وارد اتاق که شدیم دیدیم آقای رییس داره با گوشی خودش ور میره. (احتمالا داشت فیسبوکش رو چک میکرد) بدون اینکه بهمون نگاهی بکنه تعارفی زد که بشینیم. من با همون قیافه ی حق به جانب و عصبانی بهش گفتم: “این چه وضعیه آقای رییس؟! از لوله ی آب روستای میناباد به جای آب، قورباغه ی مرده میاد بیرون”…آقای رییس چشمش را از گوشی ورداشت و نگاه عاقل اندر سفیهی بهمون کرد و خیلی خونسرد بهمون گفت: “خب که چی؟”برگشتم گفتم: ” مث اینکه متوجه نشدید،گفتم از لوله ی اصلی قورباغه بیرون اومده”  جواب داد: “فهمیدم آقا،این که اشکالی نداره.همین قورباغه ای که دستتونه،غذای اصلیه مردم ژاپنه”.

من که از این حرفش شوکه شده بودم گفتم: “خب این قورباغه مگر در کشورهای اسلامی جزو حیوانات حرام گوشت نیست؟” با عصبانیت گفت: “کی گفته آقا؟!! اصلا شما میدونید که کشور اندونزی که یکی از بزرگترین کشورهای اسلامیه،بزرگترین تولید کننده و پرورش دهنده ی گوشت قورباغه ست؟!! میدونستی که گوشت قورباغه از لحاظ طعم شبیه گوشت گوساله ست؟!

پروژه ی آبرسانی میناباد

پروژه ی آبرسانی میناباد در اوایل دهه ۸۰ که با هدف برداشت از منابع زیرزمینی و چاه عمیق شروع شد و با صرف هزینه های بسیار به دلیل کار کارشناسی اشتباه توسط کارشناسان اداره آب با شکست مواجه شد!!

اون قورباغه ای که دستت گرفتی،پوستش از مرغوبترین چرمها به حساب میاد.! قیمت جهانیه گوشتش بین شش تا هفت دلاره که به پول ایران بزنی میشه حول و حوش بیست و پنج هزار تومن.!! در ضمن توو کشور ژاپن از اجزای بدن قورباغه برای درمان سل و بیماری های عفونی استفاده میشه.!بله آقاااا! ” من که کاملا غافلگیر شده بودم و دیگه از اون قیافه ی حق به جانبم هم خبری نبود به آرامی گفتم: “ولی با همه ی این تفاسیرکیفیت آب میناباد پایینه.”ایشون هم در جواب با همان تحکم قبلیش گفت: “اداره ی بهداشت کیفیت این آب را تایید کرده و کسی حق نداره راجع به آن نظری داشته باشه.!! ” اینجا بود که دوستم گفت: ” احسنت،فاضلاب مابانه ترین جمله ای بود که در عمرم شنیده بودم.آب را ما مینوشیم و کیفیتش رو اداره آب میسنجه،مرحبا به اینهمه مسوولیت پذیری و تدبیر.!” آقای رییس که از این حرف دوستم خوشش اومده بود!!! به آبدارچی دستور داد که برامون چایی بیاره.بعد نوشیدن چایی پرسیدم: “پس چرا چای شما طعم قورباغه رو نمیداد؟! ” که آقای رییس با سرافکندگی جواب داد: “متاسفانه به تکنولوژی تزریق قورباغه در آب شهری نمین،دست پیدا نکرده ایم.ولی متخصصان سخت در تلاشند برای تحقق این امر. “براشون آرزوی موفقیت کردیم و اجازه ی رفع زحمت خواستیم که رییس گفت: “اگه میشه اون قورباغه رو که دستتونه رو بدین به من. ” منم با زیرکی خاصی جواب دادم که با توجه با اینکه قیمت طلا و سکه در کشور ما همیشه بالاتر از قیمت جهانیشه،این قورباغه هم کیلویی ده دلار یا بعبارتی سی و دو تومنه.! رییس هم که انتظار همچین حرفی رو نداشت،بیخیال شد و رفت سراغ فیسبوکش.! ما هم اومدیم بیرون.

حالا هم که دارم این داستانو مینویسم،قورباغه کنارمه و دارم از وجود بیجانش لذت میبرم.قراره فردا برم اداره جهاد کشاورزی و برای احدات یک مجموعه ی پرورش قورباغه درخواست وام بکنم.تازه اینجوری میتونم واسه جوونای مینابادی اشتغالزایی هم بکنم!! در مقاله ی قبلی که سرمایه داران میناباد رو تشویق به سرمایه گذاری در میناباد به منظور اشتغالزایی جوانان این خطه کردم، عزیزان به جای همفکری، به من زنگ زدن و گفتن که کلی گریه کردیم وقتی مقاله رو خوندیم.!!!!!!!

پ.ن: طنز تلخی بود در باب وضعیت اسفبار آب روستای میناباد….

پیام نگهبان

پیام نگهبان

خرداد ۱۳۹۳

مطالب مرتبط

8 نظر

 1. کرمانشـاه گهواره تمدن/میلاد ۱۳ خرداد ۱۳۹۳۱۳ خرداد ۱۳۹۳ گفته:

  گاه یادم میرود عزیزانم را یاد کنم اما یادم نمی رود چقدر دوستشان دارم…

  سلام این آدرس وبلاگ دیگمه:kermanshahan20.blogfa.com
  *غارقوری قلعه کرمانشـاه بزرگترین غارآبی آسیا بیش از ۶۵میلیون سال قدمت دارد و از بزرگترین وشگفت انگیزترین غارهای ایران بشمار می رود ودر استان کرمانشـاه قراردارد*

 2. جواد ۱۳ خرداد ۱۳۹۳۱۳ خرداد ۱۳۹۳ گفته:

  دیکه به جای اب کلا قورباغه میاد .مشکل اب حل شد

 3. جواد ۱۳ خرداد ۱۳۹۳۱۳ خرداد ۱۳۹۳ گفته:

  جالب بود

 4. کرمانشـاه گهواره تمدن/میلاد ۱۳ خرداد ۱۳۹۳۱۳ خرداد ۱۳۹۳ گفته:

  وقتی سکوت خدا را در برابر راز و نیازت دیدی نگو خدا با من قهر است…

  او به تمام کائنات فرمان سکوت داده تا حرف دلت را بشنود…

  پس حرف دلت را به او بگو…..

  الهی؛به حق ماه قشنگ ” رمضان ” هیچ کدام از آرزوهایت؛آرزو نماند…

  التماس دعا…

 5. پیام محمدی ۱۳ خرداد ۱۳۹۳۱۳ خرداد ۱۳۹۳ گفته:

  متاسفم برای مسعولین خداییش من بودم یه چک میزدم دم گوشش. نامرد از دلار حرف میزنه به جای شما بودم قورباغه رو به زور میدادم بخوره

 6. اردبیل پرس ۱۳ خرداد ۱۳۹۳۱۳ خرداد ۱۳۹۳ گفته:

  انگیــزه، دروازه ورود به دهکده جهانی ارتباطات است که بارزترین قابلیتش، عروج به اوج برترین قله های نوین و مدرن عصر انفجار اطلاعات است، فلذا ما هم به جمع شما دوستان پیوستیم تا به پیشرفت خبری استانمان اردبیل کمک کنیم این پیشرفت فقط زمانی خواهد بود که دست به دست هم بدیم لذا فروتنانه ازشما خواهشمندیم مارو هم لینک بفرمائیدوبعد ازلینک اطلاع دهید تا ماهم شمارو لینک کنیم
  ادرس وب سایت: http://ardabilpress.ir/
  مدیریت وب سایت خبری اردبیل پرس

 7. فرزاد ۱۳ خرداد ۱۳۹۳۱۳ خرداد ۱۳۹۳ گفته:

  اگه میشد صادرات قورباغه های مینابادو به کشورهای ژاپن و اندونزی روال کرد دولت یه سودی بیشتر از سود نفت هم در می اورد تازه صادرات قورباغه هم که تحریم نداره 🙂

  • s ۱۳ خرداد ۱۳۹۳۱۳ خرداد ۱۳۹۳ گفته:

   آفرین

*

*

Top