فرهنگ ازدواج تالش نشینان – قسمت سوم: از حجله تا پاگشایی عروس

      حجله: پس از پایان پذیرفتن مجلس عروسی، اتاق حجله آماده می شود و عروس و داماد را آنجا هدایت می کنند و زن راهنما «آندَه نَه ژِن » بعد از سفارشات لازمه در مورد نحوه عملکرد با هم ، مقداری شیرینی در دست راست داماد می ریزد و دست عروس را در دست داماد می گذارد و داماد را وادار می کند که پای راست خود را بر روی پای راست عروس بگذارد و می گوید شما را به خدای بزرگ سپردم و خود بیرون رفته و منتظر دریافت پارچه سفید رنگی می شود که بر روی تشک نصب کرده است و همراه طرف راست داماد نیز « ساقدوش » بر بالای بام اتاقی که داماد و عروس در آنجا هستند، به نگهبانی می پردازد تا نتیجه معلوم شود.فرهنگ ازدواج تالش نشینان - قسمت سوم: از حجله تا پاگشایی عروس

          اگر پارچه مخصوص خونین باشد، زن معتمد آن را به مادر و دیگر زنان نزدیک داماد نشان داده و مژدگانی دریافت می کند ولی اگر پارچه گویای دوشیزه نبودن عروس باشد ، اغلب فاجعه آغاز می شود و حتی گاه به بازگرداندن مفتضحانه عروس به خانه پدرش منجر می شود. البته این اتفاق خیلی کم و نادر است.

          فردای آن روز از طرف مادر عروس غذایی که از آرد و شیر و کره و شکر تهیه می‌شود و به « لَکه تور» که همان کاچی می باشد ، معروف است، برای عروس برده می شود. روز دوم نیز آشی که از برنج و شیر درست شده است و به « شِتینه آش» معروف است و اکثراً نیز با اضافه کردن زردچوبه به آن رنگ آن را زرد می کنند و در روز سوم عروسی نیز برای آنها پلو برده می شود.

« وَیی بِواردِه » یا عروس بیرون آوردن : وقتی که سه روز از عروسی سپری شد ، پدر و مادر داماد غذایی مهیا کرده و جشن مختصری برپا می کنند و از خانواده عروس و فامیل های نزدیک خود دعوت به عمل آورده و عروس را رسماً از اتاق حجله بیرون می‌آورند . چرا که عروس و داماد تا سه روز پس از عروسی حق ندارند که به طور آزاد و علنی از اتاق خارج شده و خود را به دیگران نشان دهند. پس از بیرون آوردن عروس و داماد و صرف شام هریک از مدعوین نیز هدایایی شایسته و درخور به عروس تقدیم می کنند.

« لِنگِه اُکاردِه » یا پاگشایی : یکی از عادت های دیگر معمول در این منطقه بعد از عروسی ، مراسم پاگشایی است. پدر و مادر عروس ، هفت و یا هشت روز بعد از عروسی، عروس و داماد، خانواده داماد و فامیل های خود را دعوت کرده و مهمانی مفصلی ترتیب می‌دهند و این اولین باری است که داماد بعد از عروسی به خانه پدر زن خود می رود.

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. Iraj golmohammadi ۲۹ بهمن ۱۳۹۱۲۹ بهمن ۱۳۹۱ گفته:

  ba salam be shoma etelaate shoma khili allist

 2. پیام از میناباد ۲۹ بهمن ۱۳۹۱۲۹ بهمن ۱۳۹۱ گفته:

  خیلی خیلی خوب بود در مورد عکس هایی از خود تالشی ها هم یکم فکر کن نظر خوبی دادن دوستانمون باز هم از همه چیز ممنونم

  • هوشنگ آهنگری ۲۹ بهمن ۱۳۹۱۲۹ بهمن ۱۳۹۱ گفته:

   و همینطور من از شما سپاسگذارم

 3. بهنام شفقت عنبران ۲۹ بهمن ۱۳۹۱۲۹ بهمن ۱۳۹۱ گفته:

  عکس هاش کم بود عکس های

 4. بهنام شفقت عنبران ۲۹ بهمن ۱۳۹۱۲۹ بهمن ۱۳۹۱ گفته:

  قشنگ بود

 5. یک مرد باستان شناس ۲۹ بهمن ۱۳۹۱۲۹ بهمن ۱۳۹۱ گفته:

  سلام هوشنگ عزیزاز اینکه فرهنگ مارو به رخ دنیا می کشونید دستت درد نکنه من تمام مطالب شما رو مطالعه می کنم وقت کردی سری هم به ما بزن

 6. پیام ۲۹ بهمن ۱۳۹۱۲۹ بهمن ۱۳۹۱ گفته:

  هوشنگ جان عالی بود…ایکاش یه عکس از خود عروسیهای میناباد میزاشتی…معمولا عکسهایی که راجع به موضوعات میزاری از خود میناباد نیست!

  • هوشنگ آهنگری ۲۹ بهمن ۱۳۹۱۲۹ بهمن ۱۳۹۱ گفته:

   قربونت پیام جان ! درسته قبول دارم !
   اما دو دلیل برای قرار دادن تصاویر هست :
   اول اینکه تصویر مناسبی با این موضوعات از منطقه تالش نشین ها ندارم ! از همه هم در خواست کردم که در صورت وجود برام ارسال کنن ، اما همکاری زیادی ندیدم !
   دوم اینکه تصاویر شخصی از عروسی ها اگه گذاشته بشه احتمال ناراحت شدن افراد حاضر در عروسی هست ! بخاطر همین مسائل کمی با احتیاط عمل میکنم
   بازم ممنونم

   • بهنام شفقت عنبران ۲۹ بهمن ۱۳۹۱۲۹ بهمن ۱۳۹۱ گفته:

    قشنگ بود

*

*

Top