فرهنگ جغرافیایی روستای میـرزانـق

دهی از دهستان میناباد، بخش عنبران شهرستان نمین، استان اردبیل است و در طول جغرافیایی َ٢۰ َْ۴٨ و عرض جغرافیای َ۲۹ َْ٣٨ ارتفاع متوسط ۱٧۰٠متر قرار دارد. سرزمینی دره ای و سرد و خشک است، در فاصله ۱۵کیلومتری شرق عنبران و در ۴ کیلومتری شمال خاور نمین و حدوداً در ۵/۲ کیلومتری مرز ایران و آذربایجان واقع شده است. این روستا از سمت شمال شرق و شرق به جمهوری آذرباییجان و از سمت شمال غرب به روستای کلش و از سمت جنوب و جنوب شرقی به روستای میناباد محدود و از جنوب غرب به شهر نمین رسیده و از سمت غرب به روستای جید منتهی می شود. ارتفاع متوسط این روستا از سطح دریا۱۶۰۰متر و مساحت آن حدود ۳۳۹۱۰ متر مربع می‌باشد.
رودخانه “میرزانق چای” که از کوه “کهنه یست” سرچشمه گرفته از میان آبادی گذشته و به دشتهای نمین می ریزد.
براساس‌گزارش مرکز آمار ایران روستای‌ میرزانق در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۷۵ دارای ۷۴۷ نفر سکنه بود که در قالب ۱۳۱خانوار زندگی می‌کرده‌اند. مطابق آخرین سرشماری جمعیت آن در سال ۱۳۸۵، این روستا بالغ بر ۱۱۲ خانوار سکنا دارد و جمعیت آن ۵۵۵ نفر می باشد که ۲۹۷ نفر آن مرد و ۲۵۸ نفر آن زن می باشند و ۳۵۶ نفر از تعداد کل جمعیت آن با سواد هستند که از لحاظ جمعیت، روستای میرزانق در مقایسه با سال ۱۳۷۵ کاهشی برابر با ۱۹۲ نفر داشته است.
گویش مردم طالشی است و به دین اسلام گرایش دارند و اهل تسنن می باشند.
کشت کشاورزی آبی و دیمی است.آب کشاورزی و آشامیدنی از چشمه و بطریق لوله کشی استفاده می شود.کار و پیشینه اغلب روستائیان کشاورزی و دامداری و باغداری و کارگری است. فرآورده های کشاورزی آن گندم و جو، سیب، گلابی، گوجه و زردآلو است.
از جمله عوامل طبیعی‌که باعث پیدایش روستای فوق در این منطقه شده جنگلی بودن منطقه درگذشته‌های دور، خاک مناسب برای زراعت و وجود مراتع خوب برای چرای دام و مهمتر از همه جاری بودن رودخانه دائمی می‌باشد و دقیقاً هسته اولیه روستا در جوار این رودخانه احداث شده که باعث جذب خانوارها به این مکان و سکونت درآنجا شده است.

منبع:کتاب سیمای جامع شهرستان نمین(منتشر نشده)- مهندس علی حقی

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. mtj ۰۳ بهمن ۱۳۹۰۰۳ بهمن ۱۳۹۰ گفته:

    میرزانقی که زبانی شیرین ولهجه ی دل انگیز را تکلم میکنند مسجد بزرگ ان که کهنسالان جوانان و نوجوانان و کودکان و زنان در نماز جمعه ان شرکت میکنند والبته بیشتر اب نمین چای از رودهای این روستا سیراب میشود اثار تاریخی فراوانی در دل این روستا نهفته است مقبره ها و گورستانهای تاریخی که به چند صد سال پیش برمیگردد و مردمانی اصیل که در روستا زندگی میکنند و سر سنگین هستند نوابغ زیادی در این روستا بودند که به دلایلی سر کوب شدند…mtj

  2. mtj ۰۳ بهمن ۱۳۹۰۰۳ بهمن ۱۳۹۰ گفته:

    این روستا انقدر زیباست که در قدیم ودر حال حاضر خانهای قدیم ودر امروزه نوادگان انان بر سر ان جنگ و دعوا و خونریزی داشته اند اگر در هوای بهاری به این روستا بروید جاده ی بهشتی دارد چشمه های اب شیرین و نوشیدنیی دیدنی هایش مثال زدنی نیست باغ میوه هایش سر به فلک کشیده سنگی که در یکی از باغ های این روستا واقع است که معروف به رمضونه حال کوه رمضان می باشد و اب و هوای معتدلش دل انگیز و هوش برنده است اقوام قدیمی ان در روستا زندگی نمیکننذ در ایران وجهان پراکنده هستند ولی به روستای خود سر میزنند و زبان خود یعنی تالشی..

*

*

Top