مصاحبه با دارنده ی نشان طلای عقاب آسیا،یاشار صمدی

مصاحبه ی اختصاصی با قهرمان روستای میناباد

یاشار صمدی میناباد یکی از جوانان پر انرژی و موفق شهرستان نمین است او با اینکه علاقه خاصی به فوتبال داشته اما گردش روزگار و شرایط پیش آمده او را سر از پاورلیفتینگ در می آورد و آن هم نه به عنوان یک ورزشکار عادی بلکه به عنوان رئیس هیئت پاورلیفتینگ استان اردبیل.

او با ۵ سال ورزش حرفه ای در این رشته توانسته نشان طلای عقاب آسیا را از آن خود کند و با اقتدار تمام توانسته نام میناباد ، نمین ، اردبیل و ایران را در آسیا عَلَم کند. او انگیزه اصلی خود را قهرمانی در ورزش و روحیه قهرمان طلبی می داند . وقتی از اوضاع و احوال این رشته در شهرستان نمین می پرسیم ، از استعداد ها و ظرفیت های موجود در شهرستان نمین ابراز خرسندی می کند، اما در ادامه می بینیم که از تفکرات منفی نسبت به ورزش در منطقه و وضع اقتصادی نامناسب مردم این شهرستان گلایه مند است.

یاشار صمدی از آرزوی دیرینه خود می گوید و آن را شرکت در مسابقات قویترین مردان ایران عنوان می کند.

یاشار صمدی ، دارنده نشان طلای عقاب آسیا | دهستان میناباد

شکوه فرهنگ : دارنده نشان طلای عقاب آسیا از خودش بگوید؟
سال ۶۶ در روستای میناباد به دنیا آمدم و دوران کودکی را در کنار روستاییان عزیز گذراندم ، بعد از طی مراحل درسی به دلیل شرایط حاضر آن زمان راهی دیار غربت برای کار شدم ، سپس با فراهم کردن شرایط زندگی در منطقه، به نمین برگشتم .

شکوه فرهنگ : از چه زمانی وارد عرصه ورزش شدید و انگیزه تان از فعالیت در این رشته چه بود؟
تقریباً حدود ۱۲ سال پیش ورزش جزء برنامه های اصلی زندگی روزمره من بود ، از قبل به فوتبال علاقه خاصی داشتم اما از سال ۸۷ بود که با توجه به مهیا بودن شرایط و بر مبنای شرایط کاری به سمت ورزش بدنسازی و رشته پرس سینه رو آوردم و حالا به صورت حرفه ای
در این رشته تمرین می‌کنم و تنها انگیزه اصلی من قهرمانی در ورزش و روحیه قهرمانی طلبی بود .
در طول فعالیت در ورزش پرورش اندام هم مربی خاصی آموزش دهنده من نبوده و تنها از افراد مختلف فنون این رشته را فرا گرفته ام .

مصاحبه با یاشار صمدی میناباد، دارنده ی نشان طلای عقاب آسیا

شکوه فرهنگ : آقای صمدی به عنوان رئیس هیئت پاورلفتینگ استان اردبیل توضیحی در مورد رشته بدنسازی و پرس سینه بدهید ؟
رشته اصلی ورزشی من پرس سینه است ، تقریباً ۴ سال پیش رشته بدنسازی زیر نظر فدراسیون وزنه برداری بود اما به دلیل عدم توان حمایت فدراسیون وزنه برداری از این رشته ، بدنسازی به طور مجزا با نام پاورلیفتینگ شروع به فعالیت کرد، همان وزنه‌ی مورد استفاده در وزنه برداری است و مسابقات برون مرزی جهانی، آسیایی و کشوری هر ساله اجرا می‌شود.

شکوه فرهنگ : تا کنون به چه موفقیت‌ها و عناوینی در این رشته دست یافته‌اید ؟
مهم‌ترین موفقیت که تا کنون بنده در رشته پرس سینه داشته‌ام، قهرمانی آسیا و کسب عنوان قهرمان قهرمانان و دریافت نشان عقاب طلای آسیا با اولین حضور در مسابقات آسیایی که سال گذشته در فیلیپین بود هست ، در کنار این‌ها ۵ دوره‌ی پیاپی قهرمان ایران ، کسب بیش از ۴۰ مدال قهرمان در مسابقات مختلف استانی، سه دوره متوالی قهرمان تیمی استان و همین طور کسب مدال و لوح افتخار از فدراسیون پاورلیفتینگ ایران را در شناسنامه ورزشی دارم .
اکنون هم به عنوان رئیس هیئت پاورلیفتینگ و رئیس هیئت بدنسازی شهرستان نمین فعالیت می‌کنم .

مصاحبه با یاشار صمدی میناباد، دارنده ی نشان طلای عقاب آسیا

شکوه فرهنگ : وضعیت رشته‌ی پاورلیفتینگ و بدنسازی را در سطح شهرستان چگونه ارزیابی می کنید ؟
متأسفانه شهرستان نمین به خاطر تفکرات منفی ورزشی و اوضاع اقتصادی نامناسب، علاقه‌مندی مردم به ورزش کردن خیلی کم هست، به عنوان مثال در شهرهای بزرگ‌تر ورزش به عنوان یک رسم و کار روزانه تلقی می‌شود و خانواده‌ها یا در منزل یا در باشگاه، ورزش‌های مناسب را انجام می‌دهند، افرادی که ورزش رو به صورت منظم انجام می‌دهند هم عمر مفید بیشتری دارند هم شادتر از بقیه هستند.

بدنسازی مادر همه رشته‌هاست و در اردوی تمامی رشته‌ها به کار برده می‌شود اما هنوز این فرهنگ در شهر نمین جا نیفتاده و این امر باعث عدم وجود قهرمانان با توجه به ظرفیت جوانان منطقه است.

علاوه بر این، دید منفی خانواده‌ها نسبت به ورزش بدنسازی به خاطر استفاده از مکمل‌های تقویت کننده ورزشی نامناسب ناشی نمی شود و این دید منفی هم تاثیر سوء در روی آوردن جوانان به این ورزش داشته است، چرا که در همه ورزش‌ها از جمله فوتبال و … به خاطر تقویت قدرت بدن از مکمل‌های مختلفی استفاده می‌شود و این نیاز به فرهنگ سازی نسبت به مکمل‌های مجاز دارد ، اکثر افرادی که به باشگاه ما مراجعه می‌کنند، افراد تحصیل کرده تشکیل می‌دهند که این حاکی از آگاهی ایشان از سلامت ورزش بدنسازی است، ورزش باید در برنامه روزانه قرار گیرد چه بدنسازی و چه سایر رشته‌ها .

جدا از فعالیتی که ما کردیم و ۴ سالی که باشگاه تشکیل شده قهرمان‌های زیادی از شهر نمین در مسابقات کشوری و استانی داشته‌ایم ، مانند آقای مهدی قریشی در رده جوانان و آقای سعادت علی نصرتی که هر دو قهرمان کشوری بوده‌اند و به زودی آقای نصرتی هم در رده پیشکسوتان ( سن بالای ۵۰) به مسابقات آسیایی اعزام می‌شوند.

اما با ذکر مثال خود شهر اردبیل که دارای بیش از ۱۳۰ باشگاه تخصصی بدنسازی است و زیر مجموعه بزرگی از جوانان شهر اردبیل در این رشته فعالیت می‌کنند اما شهرستان نمین با امکانات کم همیشه حرف اول را در استان اردبیل گفته است حاکی از علاقه جوانان شهرستان نمین به این ورزش است و در حالی که وجود امکانات و حمایت‌ ها کم است، استعداد در سطح شهرستان چند برابر دیگر شهرهای استان است .

شکوه فرهنگ : آیا برای آینده ی این ورزش در شهرستان نمین برنامه ریزی داشته اید و وضعیت خودتان را چگونه پیش بینی می‌کنید ؟
در حال حاضر مشغول ایجاد یک مکان ورزشی تخصصی و مناسب در شان جوانان منطقه هستم تا حیات این رشته در شهرستان نمین بیشتر و بهتر شود ، در کنار این‌ها در حال برنامه ریزی و تمرین برای رسیدن به آرزوی دیرینه خود یعنی شرکت در مسابقات قوی‌ترین مردان ایران می‌باشم؛همین طور خودم را برای حضور در مسابقات جهانی پرس سینه که در چند ماه آینده برگزار خواهد شد آماده می‌کنم و از طرفی برای شرکت در مسابقات وزنه برداری هم تلاش می‌کنم ، چون وزنه‌هایی که الآن می‌توانم بالای سر ببرم مشابه وزنه های متناسب با رشته وزنه برداری است .

مصاحبه با یاشار صمدی میناباد، دارنده ی نشان طلای عقاب آسیا

شکوه فرهنگ : آیا افراد ، نهاد یا ارگانی مشوق و حامی رشته بدنسازی در شهرستان نمین هستند ؟
با تأسف و تاکید ذکر می‌کنم که هیچ ارگان و سازمانی حداقل حمایتی از این رشته نداشته است و حتی هزینه شرکت در مسابقات هم به عهده خودمان بوده ، تنها جا دارد که از فرماندار محترم آقای دریتیم بابت دید مثبتی که به رشته بدنسازی و تمامی رشته‌ها دارند تشکر کنم چرا که در بعضی مشکلات یاری گر ما بوده‌اند و همین طور نمایندگان مجلس کم و بیش در برخی مسائل حمایت کرده‌اند .
اما حمایت از این رشته با توجه به کسب قهرمانی‌های پیاپی که داشته ایم ، بسیار ناچیز و اندک بوده است .

شکوه فرهنگ : چه تجربه‌هایی به خاطر حضور در این عرصه بدست آورده‌اید؟
مهم‌ترین اثری که این رشته داشته سلامتی و نشاط روحی و جسمی من بوده است و همیشه و هر وقتی که تمرین داشته‌ام بدن سرحال و شادابی داشته‌ام ، انرژی دقیقاً بعد از تمرین آزاد می‌شود؛بعد از ورزش انگار که بدن تازه متولد شده است. به خانواده‌ها نیز توصیه دارم که همان طور که پیگیر خوراک و پوشاک فرزندان خود هستند پیگیر علاقه‌مندی فرزندان خود به ورزش نیز باشند ، واقعاً وقتی فکر جوان روی ورزش باشد همیشه به سمت مثبت حرکت خواهد کرد و روی آوردن به ناهنجاری‌ها را یک نوع هدف نامناسب خواهد دانست که همین باعث مستحکم شدن خانواده و در نتیجه اجتماع هست و همین بهترین تجربه و دستاورد برای من در این عرصه است .

مصاحبه با یاشار صمدی میناباد، دارنده ی نشان طلای عقاب آسیا

شکوه فرهنگ : حرف نگفته و درد دل ؟
از مسئولین انتظار زیادی داریم ، حمایت از جوان و ورزش یعنی پیشرفت جامعه و جوان است ، وقتی با حمایت از رشته های ورزشی و جوانان ، جوانی قهرمان می‌شود باعث می‌شود که تفکر ده‌ها تن تغییر یابد ، مثلاً از وقتی که به افتخار قهرمانی دست پیدا کردم انگیزه‌ها در سطح شهرستان برای ورزش کردن بسیار بسیار بیشتر شده ، اگر واقعاً فکر مسئولین این است که جامعه سالم بماند باید روی ورزش بیشتر سرمایه گذاری کنند ، توقع ورزشکاران این نیست که ده‌ها نوع امکانات در اختیارشان قرار داده شود همین که مکان‌های ورزشی گسترش و حداقل امکانات و ابزار ورزش فراهم یابد کافی است؛ در کنار این حرمت ورزشکار هم حفظ شود باعث انگیزه‌ی دو چندان برای دستیابی به موفقیت‌های بیشتر خواهد شد.

شکوه فرهنگ : از فرصتی که برای مصاحبه به ما دادید متشکریم .
من هم از شما و مخاطبان پایگاه خبری تحلیلی شکوه فرهنگ تشکر می کنم.

یاشار صمدی در یک نگاه :
متولد : سال ۱۳۶۶
محل تولد : روستای میناباد
قد : ۱۸۷سانتی متر
وزن : ۱۴۰ کیلوگرم
اولین مقام آسیایی : طلای پرس سینه فیلیپین
قهرمان کشوری : ۵ دوره پیاپی
سمت فعلی : رئیس هیئت پاورلیفتینگ اردبیل
فعالیت ورزشی : دو باشگاه پرورش اندام در نمین

مصاحبه از هوشنگ آهنگری

خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی شکوه فرهنگـ

مطالب مرتبط

یک نظر

  1. بهروز ۲۸ مهر ۱۳۹۱۲۸ مهر ۱۳۹۱ گفته:

    یاشا داداش!!!!!!!

*

*

Top