نگاهی کوتاه به وجه تسمیه روستای گلشن ـ کلش

            به نقل از بزرگان روستا در زمان های دور اطراف روستا را جنگل و بوته های خشک پوشانده بوده لذا بدین علت روستا را کلش نام گذاری کرده اند . اهالی تالش زبان آن جا نام اصلی و محلی اش را کلش می گویند در حالی که اسم رسمی و اداری روستای گلشن می باشد.
 
نگاهی کوتاه وجه تسمیه روستای گلشن ـ کلش
 
موقعیت جغرافیایی روستا
دهی از دهستان میناباد بخش عنبران شهرستان نمین استان اردبیل است و در طول جغرافیایی ۲۹َ ۳۸ُ و عرض جغرافیایی ۳۰َ ۳۸ُ ارتفاع متوسط ۱۷۴۰ متر قرار دارد . سرزمینی پایکوهی و سرد خشک است و در ۱۴ کیلومتری شمال شهرستان نمین واقع است.
این روستا از سمت شمال به جمهوری آذربایجان و از سمت شمال شرقی به روستای عنبران علیا محدود و از سمت جنوب به قریه جید (جهیت) و جنوب شرقی به دهستان میناباد منتهی شده و از سمت شرق به روستای میرزانق متصل و از طرف غرب به روستای قشلاق سروآباد و همچنین از سمت جنوب غربی به شهر عنبران منتهی می شود این روستا بالغ بر ۲۲۴ خانوار و جمعیت آن ۷۴۴ نفر می باشد که ۳۳۶ نفر آن مرد و ۴۰۸ نفر آن زن می باشد و ۳۸۰ نفر از تعداد کل جمعیت آن با سواد هستند. 
نگاهی کوتاه وجه تسمیه روستای گلشن ـ کلش
امکانات روستا
این روستا در سال ۶۹ دارای نعمت برق شد و در سال ۸۳ تلفن به خانه ها کشیده شده است و در سال ۸۴ نیز جاده این روستا آسفالت شده است این روستا سه تا شورا دارد و یک دهدار که برای آبادانی این روستا خیلی زحمت می کشند .
روستای گلشن دارای خانه بهداشت _ صنایع دستی _ مخابرات پست بانک _دو باب مدرسه که یکی در بالای روستا و دیگری در پایین روستا قرار دارد همچنین این روستا دارای پایگاه بسیج _ شرکت نفت – سه دهانه پل یک رودخانه در بالای روستا و یکی وسط روستا و دیگری هم در پایین روستا قرار دارد . در بین مناطق تالش نشین منطقه روستای گلشن طبیعتی زیبا و دست نخورده دارد که برای مردم ناشناخته است دره ورودی روستا بسیار زیبا و تماشایی ست . از نقاط دیدنی این روستا می توان به مراتع و دشتهای زیبای کنار مرز آذربایجان اشاره کرد . زبان مردم روستای گلشن تالشی است و بیشتر بزرگان روستا به زبان ترکی هم آشنایی دارند . بزرگان روستا به وجود برفهای سنگین در گذشته اشاره می کنند و زندگی سخت گذشته و ذکر این نکته که ان برف ها در گذشته کشاورزی را پر رونق می کرد و نبود آب هم اکنون کشاورزی را از رونق انداخته است تا جایی که تعداد کمی از مردم کشاورزی می کنند . شغل مردم روستا کشاورزی و دامداری و زراعت می باشد و خانم ها معمولاً به گلیم بافی مشغولند. گلیم از جمله صنایع دستی روستای گلشن است و گلیم های آن در دنیا مشهور و علاقمندان و خواستاران داخلی و خارجی زیادی دارد . نقوش و رنگ های الوان و متنوع و طر ح های زیبا جلوه ای خاص به گلیم های بافته شده به منطقه بخشیده است.با سپاس از جناب آقای رحمت احدی بابت همکاری برای جمع آوری نوشته .

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. اوجاقي نيارق ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۲۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ گفته:

  سلام و خدا قوت
  اعیاد شعبانیه و عید نیمه شعبان بر شما و همه عاشقان نبی مکرم اسلام و خاندان پاکش مبارک باد
  موفق باشید

 2. دوستداران تالش ( آستارا ) ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۲۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ گفته:

  درود …
  سخنی با تالشان
  پیشرفت یک منطقه و پاسداری از ارزش های آن
  استان تالش یا صدا و سیمای تالش ؟
  ارسال برای همه …

*

*

Top