وحدت شیعه وسنی یا همان وحدت اسلامی در روستای جیّد

همان گونه که اطلاع دارید روستای جیّد جزو معدود روستاهایی است که در آن اهل تشیع وسنت در کنار هم زندگی میکنند!در روستای ما نزدیک به ۹۰% روستا اهل تسنن وبه زبان تالشی تکلم میکنند وبقیه اهل تشیع میباشند که به زبان ترکی سخن میگویند.اکثر وقتها وقتی که دوستی در دانشگاه از ما می پرسد که روستایتان مذهبش چیست؟ وقتی در جواب میگوییم شیعه وسنی، روستای ما هر دو مذهب رادارد ، باعث تعجب اکثر دوستان می شود و میگویند مگر میشود و…؟

بله دوستان وحدت اسلامی به معنای نفی باورها و تغییر هویت شیعیان یا اهل سنت نیست ، بلکه بدین معناست که طرفین با احترام به باورهای یکدیگر و خودداری از توهین به طرف مقابل، برادرانه در کنار هم زندگی نمایند.مردم  فهیم روستای ما این مفهوم را عمیقا درک کرده اند وبه آن پایبندند.مردم آگاه روستایمان میدانند که در اصول شریعت با یکدیگر اختلافی نداریم،از این رو در مساجد یکدیگر حضور پیدا میکنند وپشت سر یکدیگر نماز میخوانند،آری دوست عزیز این نمونه بارز وحدت دریک روستا است که به عنوان عاملی در جهت اتحاد کشورهای مسلمان برای مقابله با مشکلات و دشمنان مشترک وهم به عنوان ضامن حفظ وحدت ملی در ایران، و سایر کشورهای در وضعیت مشابه، شمرده می‌شود.درود بر همچین مردم و روستا…درود.

در پایان توجه شما را به فرمایشات امام خمینی (ره)در راجب وحدت اسلامی جلب میکنیم. همان گونه که آیت الله خمینی گفتند: ما با مسلمین اهل تسنن یکی هستیم. اگر کسی کلامی بگوید که باعث تفرقه بین ما مسلمانها بشود بدانید که یا جاهل است یا از کسانی است که می خواهد بین مسلمانان اختلاف بیندازند. قضیه شیعه و سنی اصلا در کار نیست ما همه با هم برادریم.

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. خیام اسلامی ۲۰ اسفند ۱۳۹۰۲۰ اسفند ۱۳۹۰ گفته:

  با سلام بله واقعا وحدت شیعه و سنی در روستای ما به وضوح و روشنی است و اگر این وحدت در کل ایران بود و به باورها و مقدسات یکدیگر احترام قائل می شدیم این مشکلات و ناهنجاری ها را در کشور نداشتم .

 2. رنجبر . مشهدمقدس ۲۰ اسفند ۱۳۹۰۲۰ اسفند ۱۳۹۰ گفته:

  دنیا به دور شهر تو دیوار بسته است/ هر جمعه راه سمت تو انگار بسته است

  کی عید می رسد که تکانی دهم به خویش/ هر گوشه از اتاق دلم تار بسته است

  شب ها به دور شمع کسی چرخ می خورد/ پروانه ای که دل به دل یار بسته است

  از تو همیشه حرف زدن کار مشکلی است/ در می زنیم و خانه گفتار بسته است

  وقتی غروب جمعه رسد بی تو آفتاب/ انگار بر گلوی خودش دار بسته است

  می ترسم آخرش تو نیایی و پر کنند/ در شهر عاشقی ز جهان بار بسته است

  اللهم عجل لولیک الفرج

  سلام همسنگر.

  آفرین به همت والایتان.

  در پناه اهل بیت عصمت و طهارت موفق و سربلند باشید.

*

*

Top