تنها مرجع شناخت شهرستان نمین؛ کتاب برگزیده استان شد

مطالعه، یکی از کارهای بسیار ارزشمند افراد مختلف جامعه در راستای دستیابی به اهداف متعالی، به شمار میآید. به گونه ای که میتوان از این فن در هر راستایی استفاده برد. اما از آنجایی که جایگاه فرهنگی در سطح کشور مغفول مانده است، با ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید استان اردبیل در جایگاه اصلی خود قرار گیرد. در همین راستا ۲ نویسنده اردبیلی با چاپ کتابی، سعی کرده اند به فرهنگ جغرافیایی و تاریخی شهرستان نمین پرداختی مکتوب و تصویری داشته باشند. لذا در آن از تصاویر هوایی و ماهواره ای، تصاویر تاریخی و باستانی و آمار و ارقام دقیق و معتبر بگارگیری شده است.
به گفته مسئولان شهرستانی نگارش چنین کتاب هایی اقدامی ارزشمند برای شهرستان محسوب می شود و امید بر آن است که این راه بیش از پیش تداوم یابد. از سویی کتاب «فرهنگ جغرافیایی شهرستان نمین» به عنوان اثر برگزیده سال ۹۴ استان انتخاب شد و در حال حاضر به عنوان منبع و مرجعی معتبر برای آشنایی با شهرستان نمین به حساب می آید، با نویسندگان این کتاب « محرم یوسفی» و « علی حقی نوجه ده » همشهری گفت و گویی انجام داده است که در ادامه می خوانید:

چطور شد تصمیم گرفتید این کتاب رو بنویسید.
حقی نوجه ده: خ بنده در تهران به دنیا آمده ام و در آنجا ساکن هستم. همیشه حس عجیبی نسبت به زادگاه پدری ام دارم. پدرم را در سن پایینی از دست دادم و در شهرستان نمین خاکسپاری کردند. این حادثه غم انگیز تأثیرات فراوانی بر رویم گذاشت. همین تعصب و عرق به موطن و مرحوم پدرم باعث شد که علاقند شوم کاری به یادگار برای آنجا انجام دهم. البته باید خاطرنشان کنم، حمایت نویسندگان و دوستان فرهیخته نمینی در چاپ این کتاب بی تأثیر نبوده است و جا دارد در اینجا از همکاری آنها و مخصوصاً مرحوم «موسی علی نژاد» فرماندار وقت شهرستان نمین برای چاپ این اثر تشکر کنم.
یوسفی : با توجه اینکه رشته ی تحصیلی من جغرافیا است دوست داشتم در زمینه مطالعات تخصصی خودم کاری برای شهرستان خود انجام دهم.
بنا به اظهار نظر اساتید و نویسندگان مقیم و غیرمفیم در استان این کتاب تنها کتابی است که به عنوان کتاب مرجع شهرستان نمین شناخته شده است و تا به حال کتابی نبوده که فرهنگ جغرافیایی، ۹۲ آبادی شهر نمین و ارتباط بین این روستاها با یکدیگر و عُرف و رسوم حاکم برجامعه در بین روستاهای شهرستان نمین مخصوصا به جهت دو زبانه بودن و دو مذهبی بودن بررسی کند.
ما این را نیازی دیدیم که شهرستان نمین و جاهای دیدنی که رو به افول می رود و از یاد می رود از جمله دلمن های شهر نمین به عنوان آثار باستانی و صنایع گردشگری به جوانان و آیندگان جامعه ی اسلامی معرفی کنیم. پس تصمیم به گردآوری این کتاب گرفتیم و موفق شدیم که به عنوان تنها کتاب منبع شهرستان نمین آن را تالیف و به چاپ برسانیم.

 


farhange namin ali haqi1چه مطالعاتی در تدوین این کتاب دخالت داشت؟

یوسفی: در این کتاب مطالعات تاریخی و طبیعی را بررسی کردیم. سعی کردیم آب و هوا را در فواصل سی سال گذشته، در چهار نقاط استان از جمله فرودگاه نمین اردبیل سرعین و تاثیر عناصر در تصادفات جاده ای محور نمین اردبیل، کدام منطفه بیشترین و کمترین تصادفات رخ داده را تحلیل و با استفاده از جی آی اس و روش درون یابی بررسی کرده و پیشنهاداتی را در راستای این کتاب به مسئولان ارائه داده ایم که در نهایت کتابی قطور و مهم در اختیار جامعه شهرستان نمین و استان اردبیل قرار گرفته است.

 

در خصوص مدت زمان تالیف و تهیه ی کتاب فرهنگ جغرافیایی شهرستان نمین و فصل بندی این کتاب و محتویات آن توضیحات بیشتردهید.
یوسفی : کتاب «فرهنگ جغرافیایی شهرستان نمین» نگاه ویژه و تخصصی درباره جغرافیای شهرستان نمین دارد که دارای ۸ بخش است و ۳ بخش آن در خصوص ۳۰ نقطه ی کم دیده شده و جغرافیای تخصصی بود و ۴ بخش آن در مورد روستاهای عنبران و نمین و بخش ویلکیچ و در نهایت بخش مرکزی اشاره شده است. در این کتاب برای اولین بار درباره روستاهای شهرستان نمین پژوهش و تحقیق شده است. شهرستان نمین دارای ۹۲ روستا و سه شهر نمین، عنبران و آبی بیگلو است که این مطالب حاصل ۷ سال تحقیقات میدانی و کتابخانه ای است.

 

توزیع کتاب خوان هفتم و سخت چاپ کتاب در استان اردبیل است شما در مورد توزیع کتاب چه مشکلاتی داشتید؟
حقی نوجه ده: برای توزیع کتاب مولفان کتاب خود شخصا اقدام کرده اند تا کتاب را در کتابفروشی های معتبر به عرضه برسانند. کتاب «فرهنگ جغرافیایی شهرستان نمین» در پایتخت برای نمینی های مقیم تهران نیز عرضه شده است. همشهریان جهت تهیه کتاب می توانند به کتابفروشی مهر واقع در شهرک آپادانا، مجتمع تجاری گل مریم، شماره ۹ مراجعه و یا باشماره تلفن : ۰۲۱۴۴۶۶۶۲۸۶ تماس حاصل نمایند. همچنین کتاب «فرهنگ جغرافیایی شهرستان نمین» در شهرهای اردبیل، نمین، عنبران، آبی بیگلو نیز عرضه شده است.

 

در خصوص روند چاپ و مشکلاتی که در این زمینه مواجه بودید توضیح دهید و تیراژ چاپ کتاب، به چه تعداد بوده است؟
یوسفی : قطعا یک نویسنده برای نوشتن کتاب نیازمند زمان است و خوشبختانه با لطف و عنایت الهی ما با مشکل زمانی مواجه نبودیم. اما همیشه در انتشار محصولات فرهنگی مولفان با مشکلاتی مواجه هستند از جمله افزایش قیمت کاغذ که موجب بالارفتن قیمت تمام شده کتاب شده است. از نظر تیراژ کتاب به ۲۰۰۰ نسخه رسید و از این تعداد تیراژ فقط ۲۰۰ -۲۵۰ کتاب به فروش نرفته است. البته همکاری چاپخانه ها که خود با درد این صنف آشنا هستند خیلی موثر است. از چاپخانه ی شیخ صفی تقدیر و تشکر می کنیم که لطف کردند و در ابتدای چاپ مبالغ کمتری از ما گرفت و مابقی مبلغ را با مرور زمان پرداخت کردیم که کلیه هزینه ها به مبلغ ۹۰ میلیون ریال رسیده است.

 

از کدام بخش این کتاب به عنوان شاخص ترین و اصلی ترین و محوری ترین بخش این کتاب می توانیم یاد کنیم؟
یوسفی : شاخص ترین قسمت کتاب فرهنگی جغرافیایی نمین، بررسی ۱۰ سال آب و هوای شهرستان نمین و شناسایی نقاط حادثه خیز و تصادفات جوی است که باعث حوادث ناگوار می شود. که پیشنهادات لازم برای جلوگیری از این اتفاقات به مسئولان داده شده است. مورد دیگر بررسی ۳۰ سال هواشناسی نمین و تاثیر دریای خزر بر آب و هوای شهرستان نمین است. البته مطرح شدن قومیت های مختلف در نمین هم در این کتاب خیلی با اهمیت است در این کتاب قومیتهای مختلفی که به نمین وارد شده و خارج شده اند با عقاید و مذاهب مختلف بررسی شده اند.

 

فکر می کنید این کتاب چه تاثیری بر گردشگری و معرفی فرهنگ نمین داشته باشد؟
حقی نوجه ده : صدردصد تأثیرات فراوانی در معرفی جامع و مناسب شهرستان نمین خواهد داشت. بسیاری از هم نسل های خودم که مقیم و متولد شده تهران هستند شناختی از نمین ندارند که به موجب این کتاب شناخت و ارتباط آنها با منطقه و موطنشان بیشتر خواهد شد و همین باعث تقویت و تحکیم بیشتر روابط فرهنگی و اجتماعی می شود.
همچنین معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان که به صورت جامع انجام گرفته است در سالیان آتی موجب توسعه صنعت گردشگری نمین می شود و شاهد افزایش گردشگران داخلی و خارجی در منطقه خواهیم بود. این مسئله در سرمایه گذاری در صنعت گردشگری و دیگر صنایع در نمین نیز تأثیر خواهد گذاشت.

 

استقبال مردم و مسئولان از کتاب چطور بود؟
حقی نوجه ده : تا آنجایی که اطلاع دارم استقبال نمینی های مقیم تهران از کتاب خیلی خوب بوده است ولی از اردبیل اطلاع چندانی ندارم. سرانه مطالعه در اردبیل پایین است و همین نبود فرهنگ مطالعه قاعدتاً تاثیر منفی خود را در خرید کتاب ها در این منطقه می گذارد. البته در نمین استقبال از کتاب خوب بوده است.
در خصوص حمایت مسئولان از کتاب نیز باید عرض کنم که مسئولان شهرداری تهران برای برپایی مراسم رونمایی کتاب در تهران که در روز ۵ دی ماه سال ۹۳ در برج میلاد برگزار شد همزمان با هفته فرهنگی اردبیل مراسم مجلل و باشکوهی برای رونمایی این کتاب ترتیب دادند که جا دارد از حجت الاسلام امرودی معاونت محترم فرهنگی و هنری شهرداری تهران و «علی اکبری» مشاور اجرایی این معاونت تقدیر و تشکر داشته باشم.
همچنین مراسم رونمایی دیگری به همت محرم یوسفی و محمد فتحی مدیریت کتابخانه های عمومی در اردیبهشت ماه سالجاری در نمین برگزار شد.
یادآور می شوم در سال گذشته در زمان فرمانداری «مهدی جوادی» در جلسه ای در فرمانداری نمین مقرر شده بود که در جهت حمایت از فرهنگ و مدنیت نمین ادارات شهرستان نسبت به خرید کتاب «فرهنگ جغرافیایی شهرستان نمین» اقدام کنند که تا به امروز به جز سپاه پاسداران شهرستان نمین دیگر ادارت این کار را انجام نداده اند و متأسفانه حمایتی از مسئولان نسبت به خرید کتاب نشده است.

 

 

حرف ناگفته ای دارید؟
حقی نوجه ده : از حمایت های مطبوعات و به ویژه روزنامه همشهری اردبیل که جزو رسانه های حرفه ای و مردمی استان اردبیل است و به جد برای معرفی ظرفیت ها و انعکاس مشکلات تلاش می کند، تشکر می کنم.

 

مهدی مرادی
اردبیل – خبرنگار همشهری

مطالب مرتبط

*

*

Top