گذری بر دین و مذهب مردم دهستان میناباد

گذری بر دین و مذهب مردمان میناباد

مردم این بخش نیز مانند سایر ساکنان استان اردبیل ، قبل از اسلام دارای کیش « هرمزد پرستی » و بعدا زرتشتی بوده اند . ولی بعد از ورود اسلام

به سرزمین آذربایجان اسلام آورده اند و مسلمان شدند.

چنانچه مرحوم بابا صفری در کتاب ارزشمند خویش در این باره نوشته است : « قبل از اسلام اردبیل و حومه آن طایفه ماد و بازماندگان آنان ، به قول مورخان
مذهب هرمزد پرستی داشته اند که بعد از قیام زرتشت در دشت مغان و اردبیل و دامنه های سبلان و سپس در اطراف دریاچه ارومیه به تبلیغ این دین پرداخته اند ، جمعی از آن مردم به آن آیین گرویدهاند .  »

مرحوم بابا صفری ، پدر تاریخ اردبیل

و یا مرحوم هارون شفیقی عنبرانی در این باره آورده است : « و مردمانش در آن روزگاران مانند امروز از روستاهای خود به اردبیل میرفتند تا سربازان فاتحلشگر اسلام را ببینند که هدیه ای به نام کیش قرآنی برای آنها آورده بودند . »

استاد مرحوم هارون شفیقی عنبران

و باز مرحوم بابا صفری درباره ی دین و مذهب مردم اردبیل و حومه ی آن در کتاب ارزشمندش چنین آورده است :« پس از فتح اردبیل به دست اعراب ، دین اسلام جانشین آیین گذشته شد و اولین مسجد جامع این شهر در سال ۳۵ یا ۳۶   هجری به وسیله ی اشعت بن القیس الکندی ساخته شد و اعتقاد به وجود خدای یگانه جانشین ثنویت کیش زرتشتی    گردید و مردم در اندک مدتی به احکام قرآن و اصول دین جدید آشنایی یافتند ( اهل عطا ) که واعظ و مبلغین موظف اسلامی بودند ، آنها را به وظایف و تکالیف شرعی آگاه می ساختند.
بدیهی است که در بدو اسلام و حتی در عهد خافای راشدین هیچ یک از مذاهب اربعه تسنن و تشیع به مفهوم امروزی     وجود نداشت و همه مبلغین سه اصل اساسی ( توحید ، نبودت و معاد ) بودند . ولی بعدا انشعاباتی از جهت فروع پدیدار شد و مذاهب مختلف اسلامی پدیدار شدند . بنا به عقیده ی حاج زین العابدین شیروانی مولف کتاب ریاض السیحه ( حدود سکنه ی خراسان و آذربایجان به طریقه ی ابو حنیفه سلوک میفرمودند مگر مدینه ای چند . ) و به طوری که مورخین دیگر نوشته اند ، مردم اردبیل در آیین شافعی بودند و وظایف دینی خود را به عمل می آوردند و تا زمان شیخ صفی الدین اردبیلی و حتی مدتی بعد از وی نیز اکثرا بدین مذهب بوده اند. »
« بنا به نوشته های تاریخی دیگر نیز خود شیخ صفی الدین اردبیلی پیرو مذهب شافعی بوده و مریدان زیادی در اردبیل و روستاهای تابعه ی آن داشته است . »
« اما با رسمی شدن مذهب تشیع به وسیله ی شاه اسماعیل صفوی مردم اردبیل به اجبار یا احتیار تغییر مذهب داده و پیرو مذهب شیعه ی اثنی عشری ( دوازده امامی ) شدند . به جز ساکنین بخش عنبران و دهستان میناباد که مانند سابق بر مذهب آباء و اجدادی خویش ( شافعی ) باقی ماندند . »
تذکر این نکته ضروری است که روابط اجتماعی مردم این بخش با برادران شیعه شهرستان و استان مسالمت آمیز بوده و تا امروز به شکر خدا هیچ کدورت و ناراحتی میان آنها بوجود نیامده است و در غم و شادی و خیر و شر همدیگر شرکت نموده و در بعضی موارد روابط خویشاوندی نیز داشته و دارند .

________________________________________________________________

به نقل از کتاب ” تالش نشینان بخش عنبران ، نوشته دانشمند جهانگیری میناآباد “

 کپی برداری از منابع میناباد.کام بدون درج منبع حرکتی کاملا غیر اخلاقیست !

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. رهگزر ۰۸ فروردین ۱۳۹۱۰۸ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  متاسفانه این آیین پاک ، با بی مهری روبرو میشه

 2. نمینستان ۰۸ فروردین ۱۳۹۱۰۸ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  اگر اجازه بدید لینکتون کنم؟

 3. نمینستان ۰۸ فروردین ۱۳۹۱۰۸ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  هیچوقت پیاده روی ها ی خانواده گی مان در اطراف میناباد را فراموش نخواهم کرد.محیطی امن با مردمانی شریف و مهمان نواز که البته با اکثر قریب به اتفاقشان آشنا و رفیق ودوستم.از همینجا بهشون سلام میکنم.

  • هوشنگ ۰۸ فروردین ۱۳۹۱۰۸ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

   واقعا پیاده روی تو یه محیط آروم و صمیمی حال و هوای دیگه ای داره !
   خوشبحالتون !

*

*

Top