گذری بر دانسته هایی از قوم کادوسیان ، تالش نشینان کنونی

                    تالش – طلیس – کادوس

گذری بر دانسته هایی از قوم کادوسیان | تالش نشینان ، میناباد

   قبل از پرداختن به موضوع ( تالش نشینان عنبران و میناباد ) بهتر است که درباره ی سابقه ی تاریخی ، نژاد و محل سکونت و اصل و نسب این مردم ( تالشان ) مطالبی ارایه کرده و سپس بحث خود را ادامه دهیم . زیرا دور از عقب و منطق است که بدون اینکه از سابقه و گذشته ی مردمی ، آگاهی و اطلاعاتی داشته باشیم درباره ی آن سخن برانیم . لذا ، قصد آن داریم که مطالبی هر چند مختصر درباره ی این مردم ( تالشان ) بیان کنیم . بدان امید که همین اندک مایه بتواند تا حدودی عطش سیری ناپذیر علاقه مندان علم و دانش را مرتفع سازد .

معانی لقوی تالش و کادوس :

– طالش ( تالش ) به معنی جامه ای که همه ی بدن را فرا میگیرد و آن را برای پوشیدن بافند و خالی از برش و خیاطی باشد .

– طالش لهجه ی شیرین تالشی اراضی باتلاق و گل و هوای مرطوب و بارانی و مه آلود را گویند بدین طریق ( طول ) یعنی گِل و باتلاق ( اش ) یعنی ابرومه مخلوط با باران ریز .

-عبای مدوری است که به رنگ سبز می باشد و قسمت فرو دین ندارد و پود آن از پشم است و خواص علماء و مشایخ آن را پوشند و ن از لباس های عجمان است .

-طالش قومی می باشد از مردم گیلان ، گویند اولاد تالش پسر یافت بن نوح بود که آنان را تبالشان می خوانده اند .

– طایفه ای در گیلان و آذربایجان که یک قسم از فارسی دری تکلم می کرده اند و گویا اهالی آذربایجان قبل از غلبه ی نژاد ترک بوده است .

– کادوس یونانی شده کله تالوش است که در قرون بعد طالش یا تالش شده است نامی که یونانی یونانی ها بر مردم سرزمین گیلان یعنی گیل ها داده اند .

بعضی محققین کادوسیان را قبل از آمدن آریایی ها به این سرزمین می دانند و این ها در گیلانو قسمت شمال شرقی آذربایجان ( عنبران و میناباد فعلی ) سکونت داشته اند . این مردم در زمان اردشیر مانند بسیار از ایالات دیگر شورش کرده و شاه برای فرو نشاندن شورش آنان در راس قشونی مرکب از ۳۰۰ هزار سواره عازم شد و در دفع طیلسان یا کادوسیان در کوه های شمال غربی البرز  ، شاه بهره جندانی نیافت و در واقع شکست خورده و با به کار بستن حلیله سپاه نتوانست سپاه خود را از مهلکه نجات دهد .

– پلو تارک در کتاب اردشیر ( بند ۲۸-۲۹ ) ، در جایی که در باره جنگ اردشیر دوکم با کادوس ها سخن می گوید سرزمین کادوسیان را اینگونه توصیف میکند :

«کادوس مملکتی است کوهستانی و صعب العبور که همیشه ابرها آسمان آن را پوشانیده است و در جنگل هایش سیب و گلابی خودرو فراوان است . »

– احمد کسروی محققی است که راجع به کلمه ی تالش تحقیق نموده است و می گوید :

« استرابو دانشمند شناخته شده ی یونانی که کتاب خود را در جغرافیا و در دو هزار سال پیش نوشته است، در گفتگو کردن از مادها ( ماد آتروپاتن ) که خاستگاهش آذربایجان کنونی است ، ایل های کوچ نشین آذربایجان را بیدن سان نام برد . ( کرتیان،آماردان،تاپوران،کادوسیان)

محقق یاد شده پس از گفتگو درباره ی محل سکونت یکایک اقوام یاد شده در مورد کادوسیان می گوید :

« این بی گفتگوست که نشیمن کادوسیان در کوهستان شمال شرقی آذربایجان و در آنجایی بود که اکنون نشیمن تالشان است . »

و این محل امروزه با محل سکونت تالشان ( بخش عنبران و دهستان میناباد ) شهرستان نمین از استان اردبیل مطاقبت دارد .

« کادوسیان مرمی بودند که در گیلان جا داشتند و ظاهرا نیاکان تالش های کنونی بوده اند . و این مردم از بومیان سابق ایران پیش از آمدن آریایی ها بودند.»

« کادوس ها یا کادوسیان که در منابع تاریخی قدیمی آن را کاتی شان یا کاتوزیان می گفتند از قبایل مهم ومستقل بوده اند و طالش های کنونی بر اساس منابع تاریخی همان کادوسی ها هستند که اکنون در غرب گیلان و شرق اردبیل حضور دارند ، و در گذشته از نظر سیاسی قدرت مسلط منطقه را تشکیل می دادند  و زندگی آنان بیشتر بر مبنای نیمه شبانی استوار بود، اما با توسعه ی  کست غلات در ناحیه تالش و پاره ای از کشت های خصصی مانند چای و توتون در فومنات شکل  زندگی آنان تغییر یافت و به یکجا نشینی تبدیل شد . »

رباعیات قرن ۱۶ میلادی را م-و-میلر مطالعه کرده است نشان می دهد که زبان شهر اردبیل بسیار به تالش نزدیک بوده است . در دوره ی صفویه بسیاری از تالش زبانان به قوچان و دیگر بلاد کوچ کرده اند . مکان تالش هایی که در آذربایجان از قدیم سکونت داشته اند و داند عبارتند از : میناباد ، پیله رود ، عنبران سفلی ، عنبران علیا ، امین جان ، کولش  ( گلشن ) ، جید ، مسجد محله ، فتح مقصود ، میرزانق ، زوواند و قسمتی از اجارود و کلیه دریغ و نمین از توابع در اصل تالش نژادند.

منبع : تالش نشینان بخش عنبران،دانشمند جهانگیری میناآباد

برداشت بدون ذکر منبع از کیله نوشته های تارنمای دهستان میناباد کاملا غیر اخلاقیست

مطالب مرتبط

7 نظر

 1. محمد ۲۶ فروردین ۱۳۹۱۲۶ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  عشق یعنی یک کلام کادوسی با مرا

 2. دیندار ۲۶ فروردین ۱۳۹۱۲۶ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  درود بر مرد بزرگ میناباد
  زنده باشید
  بعد از این منتظر پیام های من باش!
  با احترام: غفار دیندار از شهرقدس تهران

 3. ramin ۲۶ فروردین ۱۳۹۱۲۶ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  عشقم تالش زندگیم تالش قربون خاک پاکو باقدمتت برم من هرجا باشم تالشم،شفت فومن صومه سرا هشتبر اسالم ماسوله ماسال تالش استارا رضوانشهر ماساللی لیریک لنکران و…از شفت روستای سیاهمزگی،

  • هادی ۲۶ فروردین ۱۳۹۱۲۶ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

   من آستارالی تورکم تالش دورم

   • استارایی اصیل ۲۶ فروردین ۱۳۹۱۲۶ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

    من ریشه استارایی وریشه استارا تالش هستش اسم استاراهم تالشی هستش استا یعنی اهسته را یعنی راه زنده باد نژاد برتر اریایی؟

 4. فرید توانا از تالش بزرگ ۲۶ فروردین ۱۳۹۱۲۶ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  kodose ghadim taleshe jadido bozorg ta ma ro dari ghamet nabashe nemizarim esalatet az beyin bere ta adamayei mesle maro dari b omide yeki shodane taleshe iran va azerbaejan..taleshe bozorg parcham bala..farid tavana az asalem_talesh bozorg

*

*

Top