میناباد در آیینه ی تاریخ ( بخش اول )

قبرستان روستای میناباد نماد تمدن دیرینه منطقه

میناباد در آینه ی تاریخ | میناباد . کام

                   در قسمت شمال شرقی شهرستان نمین روستایی نسبتا بزرگ به نام میناباد وجود دارد.روستایی با مردمانی خونگرم و صمیمی و البته سختکوش که همگی تالشی زبان هستند.البته در مورد اسم این روستا شبهات زیادی وجود دارد و معمولا به دو شیوه تلفظ می شود. عده ای به این روستا مین آباد (میناباد) می گویند که به معنی جایی که هزار بار آباد شده است. البته شاید در اینجا کثرت منظور باشد و منظور از هزار صفت کثرت باشد. قبرستان وسیعی که در این روستا وجود دارد و با سنگ قبرهایی با اشکال و انواع مختلف ، نشان از قدمت دیرینه ی این روستای کهن دارند و ما را به این نکته نزدیک می کند که اسم اصلی این روستا همان میناباد(مین آباد) است.عده ای نیز به این روستا میناآباد می گویند و اعتقاد دارند که اولین کسی که به این روستا آمده است وسکنی گزیده است ،شخصی به نام میناور بوده است که بنظر بنده این تصور، تصور درو از ذهنی است و نمی توان این فرضیه را قبول کرد.عده ی دیگری هم معتقدند که در اصل اسم این روستا مومن آباد است ولی با توجه به تلفظ تالشی این روستا (مینوو) به نظر می رسد که همان میناباد درست است. بهر حال ما هم از جمله ی آن کسانی هستیم که این روستا را میناباد تلفظ می کنیم و از این به بعد از این تلفظ استفاده خواهیم کرد.

جمعیت این روستا در حدود ۱۶۰۰ نفر و دارای ۳۵۰ خانوار است. نکته ی حائز اهمیت در مورد جمعیت این روستا این است که که در دهه های ۶۰ و ۷۰ مهاجرت افراد از این روستا به شکل چشمگیری افزایش یافته است. بطوریکه اغلب این افراد به شهرهای نمین و هشتپر ( تالش کنونی )  مهاجرت کرده اند. عده ای نیز به شهرهای دیگر از جمله آستارا، محمود آباد و بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ دیگر کوچ کرده اند. چه بسا با ماندن این افراد در روستا شاید این روستا حتی بزرگتر از شهر نمین می بود.اما نبود امکانات و محدودیت هایی دیگر خیلیها را به این نتیجه رساند که بار

 میناباد در ۵ کیلومتری شهر نمین قرار دارد و با روستاهای میرزانق(از غرب) و خشه حیران(از شرق) همجوار است.  روستای میناباد از شمال به نقطه ی مرزی می رسد و جاده ای مرزی نقطه ی صفر و محل تلاقی روستای میناباد و جمهوری آذربایجان است .. خود را ببندند و به شهرهای دیگر بروند.

     تصور بر این است که بافت اصلی و قدیمی روستا در کنار رودی که در قسمت شرقی روستا واقع شده است، به وجود آمده است و به مرور زمان بر وسعت روستا افزوده شده است.بطوریکه امروزه محله هایی به نام کوچه ی شیخ، مختارآباد، مخابرات ،دره ی بزرگ(یول ده) در کنار بافت قدیمی روستا بوجود آمده است.در هر  صورت منشا پیدایش این روستا و اینکه چه کسانی برای اولین بار به این روستا آمده اند، بر ما پوشیده است. اما همانطور که پیشتر گفتیم وجود قبرستان وسیع و همچنین آتشکده ای در قسمت شرقی این روستا ما را به طرف این نکته سوق می دهد که تمدن این روستا شاید به قبل از ورود اسلام به ایران برگردد. تعدد نظرات مختلف در مورد این روستا،شبهات زیادی را در مورد تاریخ این روستا بوجود آورده است که بخش های بعدی به هر کدام از این نظریات اشاره ای خواهیم داشت .

نویسنده : جواد نگهبان میناآباد

جواد نگهبان | میناباد.کام

 

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. من ۳۱ فروردین ۱۳۹۱۳۱ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  ba ghofte aghaye kokabbakht moafegham
  nam asli miynavo bode ke kam kam be miaevo tabdil shod

 2. رهگزر ۳۱ فروردین ۱۳۹۱۳۱ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  #سپاسگزارم جواد جان :گل

  • نصیر کوکب بخت ۳۱ فروردین ۱۳۹۱۳۱ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

   نام اصلی روستا بین دو آب بوده است (بینوو)و به مرور زمان به مینوو (میان دو رود )تغییر یافته است . اگر به بافت اولیه روستا نیز نگاهی بیاندازیم می بینیم که بین دورود یا دو آب قرار گرفته است .بافت اولیه روستا در اطراف مسجد وبین دو رود شرقی که ازطرف هفتان و دانه سرچشمه گرفته ورود غربی (کاوو رو ) قرار گرفته است.

 3. احمدی ۳۱ فروردین ۱۳۹۱۳۱ فروردین ۱۳۹۱ گفته:

  تاریخ میناباد از قبرستان تاریخیش کاملا مشخصه
  ممنون از متن جالب و زیباتون

*

*

Top